sadsad x
asdasd

Bahçe Mobilya Çeşitleri

Yaşam alanlarımız, iç mekanların yanında dış mekanları da barındırır. Yani bahçe, teras, kış bahçesi ve balkonlar gibi evlerimize dahil olan ama dışarı ile bağlantısı bulunan alanların dekorasyonu da evlerimizin iç mekanları kadar özen ister. Dış mekanların dekorasyonunda yer alan mobilyalar, yaşam alanlarının iç mekanlarındaki mobilyalardan farklı özelliklere sahip olmalıdır. Bahçe mobilyası adı altında birleşen ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanabileceğiniz bu mobilyaların başında bahçe oturma grupları gelmektedir. Bahçe oturma grupları içinde ise bahçe masa sandalye çeşitleri yer alır. Daha konforlu bir kullanım için ise bahçe koltuk takımları tercih edilmektedir. Ayrıca hamak ve salıncak gibi keyifli bahçe ürünlerinin yanında bahçe takımları içinde yer alan sehpalar ile dolaplar da açık alanların dekorasyonunda kendilerine yer bulurlar.

Bahçe Mobilyaları Hangi Malzemelerden Yapılır?

Evin rahatlığını teras, balkon ve bahçelerimize taşıyan bahçe mobilyaları, dış ortamlara uygun malzemelerden üretildiği için iç mekân mobilya ve dekorasyon ürünlerinden ayrılır. Bahçe takımı modellerinde aranan özellik hava şartlarından minimum derece etkilenmeleridir. Bunun da ancak metal ve plastik malzemelerden üretilmiş bahçe oturma grubu çeşitlerini tercih etmekle mümkün olduğu düşünülmektedir. Fakat özel bazı ahşap türlerinden yapılan bahçe koltuk takımı modelleri de dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Yani bu mobilyalar dayanıklı, sert ve yoğunluğu yüksek ağaçlardan da üretilebilir.

Ahşap bahçe mobilyaları genellikle tik ağacından yapılır. Sert ve sağlam yapısı nedeniyle “Demir ağacı” adını da alan tik ağacı Asya kökenlidir ve dış etkilere oldukça dayanıklıdır. Tik ağacı gibi yağmur ormanlarında yetişen İroko ağacı da oldukça sağlam bir ağaçtır ve işlendikten sonra bozulma yapmadığı için bahçe mobilyalarının üretiminde sıklıkla kullanılır. Bu ağacın çürümeye karşı yüksek direnç göstermesi ve uzun ömürlü kullanım sunması da ahşap bahçe mobilyası yapımının temel materyali olmasını sağlamıştır. Ayrıca bahçe mobilyası üretiminde meşe, maun ve karaağaç gibi sert yapılı ağaçlar da kullanılır. Çam ve köknar ağaçlarından ise yumuşak yapıda ahşap üretildiği için dış mekanlara uygun mobilyalar bu tür ağaçlardan sağlanamaz. Bunlar daha çok yarı açık mekanlar olan kış bahçeleri ile mevsimlik kullanıma açılan balkon ve teraslara uygun materyallerdir. Balkon masa takımı ile teras mobilyaları çoğunlukla plastik ve metalden üretilmekte ve bu ürünlerin maliyetleri ahşap bahçe masası modellerinden daha ucuza mal olmaktadır. Fakat buradaki sorun plastiğin ve metal malzemelerin çabuk deforme olmasıdır. Bu nedenle hasır malzemeler de bahçe mobilyası üretiminde kendine yer bulmaktadır.

Bahçe Mobilyası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bahçe takımı ya da bahçe masası takımı olarak bilinen dış mekân mobilyaları bahçe masaları, bahçe sandalyeleri veya bahçe koltuğu modellerini içermektedir. Bu mobilyalarda aranan ilk nitelik, sağlamlık ve uzun ömürlü bir kullanım olmaktadır. Bunun için bahçe mobilyası seçiminin doğru malzemelerden üretilmiş ürünlerden yana yapılması gerekmektedir. Her tür hava şartına dayanabilecek plastik, metal ve ahşaptan yapılmış ürünler bahçe mobilyası olarak kullanılmalıdır. Metal aksamlı parçaları bulunan mobilyalarda yağmur ve kar karşısında paslanma olmaması, ahşap ürünlerin ise suyu tutmaması ve çürümeye dayanıklı olması önemlidir. Plastik ürünler de zaman içinde güneşten etkilenerek soyulmaya başlayabilir. Bu nedenle ucuz bahçe mobilyaları edinerek kullanım sürenizi kısaltmak yerine kaliteli markaların bahçe masası takımlarını tercih etmenizi öneririz.

Bahçe takımı seçerken önemli olan bir diğer nokta temizliktir. Bu mobilyalar, sürekli dışarıda olacağı için tozlanmaları ve kirlenmeleri kaçınılmazdır. Yani bu mobilyaların düzenli olarak bakımlarının yapılması ve temizlenmesi gerekir. Plastik bahçe mobilyaları temizlik konusunda en rahat ürünlerdir. Plastik ürünleri doğrudan yıkayıp güneşe bırakarak kurutabilirsiniz. Fakat metal ile ahşap mobilyalarda bu işlemi uygulamanız güçtür. Ahşap bahçe mobilyaları suya dayanıklı ağaçlardan yapılsa da riske girilmemeli, sürekli silinmelidir. Metalden üretilen bahçe oturma grubu modelleri de sudan uzak tutulmalı, bu mobilyalarda da silerek temizleme yapılmalıdır ki paslanma olmasın. Mobilyalarınızda minder kullanıyorsanız rahatça yıkanabilen çeşitlerini almaya özen gösterin.

Evgör’ün Bahçe Mobilyası Modelleri

Bahçe, teras, balkon gibi dış mekanlarınızla temas halinde olan alanların dekorasyonunda kaliteli, konforlu ve şık bir tercih yapmak istiyorsanız Evgör’ün bahçe mobilyaları koleksiyonuna mutlaka göz atın. Bahçe oturma grupları ile bahçe masa takımı modellerinin yer aldığı koleksiyonda kendi zevkinizi açık alan yansıtacağınız ürünleri bulabilirsiniz. Şira Bahçe Takımı ve Zerta Bahçe Takımı ile bahçelerinizde konforlu alanlar yaratabilir, Fermont Bahçe Oturma Grubu çeşitlerinin turuncu, lacivert, sarı, mavi, yeşil, krem ve bordo seçeneklerini değerlendirerek dış mekanlarınıza canlılık katabilirsiniz. Bahçe ve balkonlarınızda asil bir hava yaratmak için Alberos Bahçe Takımını seçebilirsiniz. Soğuk ve sıcak havalara dayanıklı Serta Bahçe Masa Takımı ve Alersa Bahçe Masa Takımı ile birinci sınıf malzemeden üretilen Lartes Bahçe Masa Takımı ve Mersa Bahçe Masa Takımı modelleriyle konuklarınıza balkon, teras ve bahçelerinizde keyifli sofralar hazırlayabilirsiniz. Evgör’ün tüm bahçe mobilyalarını görmek ve avantajlı seçeneklerden yararlanmak için Evgör mağazalarımızı ve internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

devamını oku...
kapat...
Bahçe Masa Takımı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.