sadsad x
asdasd

Yatak Modelleri

Yatak, hem beden sağlığı hem de sağlıklı bir uyku için oldukça önemlidir. Günün tüm yorgunluğunu üzerinizden atacağınız aynı zamanda kaliteli bir uyku uyumanızı sağlayacak yataklar uygun şartları taşımalıdır. Belli bazı kriterleri taşımayan ve kaliteli olmayan bir yatak, ertesi güne düşük enerjiyle, daha yorgun başlamanıza sebep olabilir. Kaliteli bir yatakta kaliteli bir uyku uyumak yeni güne zinde ve keyifli bir başlangıç yapmak için yatak oldukça önemlidir.

İnsan ömrünün büyük bir kısmını yatakta geçirdiğini göz önünde bulundurduğumuzda, ileride karşı karşıya kalabileceğimiz rahatsızlıkları engellemek için yatakların gerekli sağlık şartlarına uygun olması gerekir. İster tek kişilik ister çift kişilik yatak olsun, seçeceğiniz yatağın özellikleri özellikle ortopedik rahatsızlıkları kontrol altına almak için belirleyici bir faktördür. Daha da önemlisi kişinin kendini huzurlu hissetmesi önemlidir. Evgör Mobilya yatak modelleri içinden kendiniz için en doğru seçimi yapmak, yaşam standartlarınızı yükseltmenizle doğrudan ilişkilidir.

En Çok Tercih Edilen Yatak Modelleri

Üreticiler, herkesin beklentisine ve ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde birçok yatak modeli sunar. Yatak seçiminde ilk kriter ölçülerdir. Tek kişilik seçimler genellikle 90x190 yatak ölçüleridir. Çift kişilik yataklarda ise 160x200 boyutlar idealdir. Yatağın tercih edilmesindeki kriterlerin başında sahip olduğu teknoloji ve üretiminde kullanılan malzemeler gelir. Aynı zamanda tek kişilik ve çift kişilik yatak fiyatları kullanılan malzeme ve teknoloji ile doğru orantılıdır.

Geçmişten günümüze kadar her daim geniş bir müşteri kitlesi tarafından kullanılan sünger yataklar, çift ya da tek kişilik seçenekleri ile talep gören modeller arasında yer alır. Bu durum, yaylı yatak türleri için de geçerlidir. Yaylı yatak teknolojisi, birbirine bağlı yayların kumaş torbalar içinde yer aldığı, insan fizyolojisi temel alınarak geliştirilen dinlendirici bir uyku sağlayan tasarımlardır. Teknolojinin vücuda uyguladığı basınçtan hoşlanmayanlar genellikle yaysız yataklara yöneliyor.

Son dönem oldukça popüler olan bir yatak türü de Visco yataklardır. Bu yatak çeşidi, vücudun şeklini alması ve ısı ayarlayıcı etkileri ile dikkat çekiyor. Yapay olmayan malzemelerle üretilmiş olması aynı zamanda beklenen konforu sağlaması büyük ilgi görmesinin sebeplerindendir. Çift kişilik ya da tek kişilik yatak seçimlerinizde önceliğiniz sağlık olmalıdır. Doğal lateks yataklar sağlıklı yapısı ile dikkat çekiyor.

Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

Yatak seçiminde bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Yatağın omurganızın şeklini desteklemesi ve koruması çok önemlidir. Uyku sırasında da omurganın duruşu çok önemlidir. Uyku esnasında omurgamızın etrafında yer alan kasların ve bağların gevşemesi ve toparlanması gerekir. Bir yatak, gereğinden fazla sertse ya da gereğinden fazla yumuşaksa omurganızın etrafındaki bu yapıların gevşemesi mümkün değildir.

Yeterli sertlik ya da yumuşaklık kişiden kişiye göre değişir. Yatak seçiminde bir diğer önemli unsur kalitedir. Kaliteli bir yatak kaliteli uyku deneyimi demektir. Yatak seçimi yapmadan önce belirlediğiniz yataklarda kullanılan malzemeleri dikkatli bir şekilde araştırmalısınız. Çift kişilik ya da tek kişilik yatak fiyatları çeşitli malzemelerle üretilen seçeneklerle her bütçeye hitap ediyor. Evgör koleksiyonu içinde yer alan farklı ölçü ve malzeme ile tasarlanan yataklara göz atmak için acele edin!

Sert Yatak mı Orta Sert Yatak mı Tercih Edilmeli?

Yeni bir yatak almak için karar vermek çok zor olmasa da kritik bir karardır. Sert, orta sert ve yumuşak olmak üzere üç çeşit yatak türü vardır. Tasarımcılar, farklı malzemeler ile üretilen çeşitli yatak seçenekleri sunuyor. Bu modeller arasında bazı farklılıklar vardır. Aralarındaki en temel fark ise yay sistemleri, sünger yapıları ve kumaş özellikleridir. Yatak seçimi sırasında ilk olarak alanınızı ve yatak ölçülerinizi belirlemelisiniz.

Çift kişilik yatak mı yoksa tek kişilik bir yatak mı olacak? Bir sonraki adım ise yay sistemine ve süngerin özelliğine karar vermektir. Sonrasında sert mi yoksa yumuşak mı, sorusuna cevap vermeniz gerekiyor. Burada önemli olan yataktan beklentiniz ve vücut tipinizdir. Geniş kalçası olan kişiler biraz daha yumuşak bir yatak tercih ettiklerinde omurgasını aynı hizada tutmaları daha kolay olacağı için olası bel ve sırt ağrılarını önleyebilirler. Daha dar kalçalılar ise daha sert bir yatakta daha konforlu bir uyku deneyimi yaşayacaktır.

Seçim yaparken zorlanıyorsanız, orta sert bir yatak tercih etmeniz daha doğru olabilir. Yapılan araştırmalarda orta sert yatak kullananların bel ve omurga rahatsızlığının daha az olduğu gözlemlenmiştir.

Yaylı Yatak mı Süngerli Yatak mı Tercih Edilmeli?

Çift kişilik yatak seçimlerinde de tek kişilik yataklarda da önemli olan kullanılan malzeme ve uygulanan teknolojidir. Yaylı yataklarda, ana dolgu malzemesi yaydan oluşur. Vücuda destek ve yatağa esneklik vermesi için çelik yay mekanizması kullanılır. Yaygın olarak çelikten üretilen yaylar, karkas adı verilen bir çelik üst katmana monte edilir. Çelik yapı dışında konfor artırıcı sünger ve elyaf gibi dolgu katmanları kullanılır. Deformasyona engel olmak için takoz adı verilen destek süngerleri kullanılır.

Sünger yatakta ise ana dolgu malzemesi farklı yoğunluklara sahip olan sünger plakalardır. Yatakların en dışında ise kapitone adı verilen yatak kumaşı yer alır. Sünger yataklar içinde yer alan tek kişilik ve çift kişilik yatak fiyatları daha ekonomiktir. Yaylı yataklarda kullanılan destek süngerleri artırıldıkça yatağın sertliği de artar. Sünger yatağın dayanıklılığı dolgu süngerinin yoğunluğu ile doğru orantılıdır.

Bir Yatağın Ömrü Ne Kadardır?

Bir yatağın ortalama ömrü 6 ile 8 yıl arasında değişiklik gösterir. Bu süreyi belirleyen en önemli kriter ise yatağın kalitesidir. Eğer kaliteli bir yatak seçimi yaptıysanız ve yatağınızın bakımlarını düzenli olarak yapıyorsanız, 8 yıla kadar bir sorun yaşamazsınız. Sağlıklı bir yaşam için en önemli konulardan biri konforlu uykudur. Sağlıklı bir uykunun olmazsa olmazı ise kaliteli bir yataktır. Uyku alışkanlıkları, yatağın sert ya da yumuşak olması ve yastık yükseklikleri kişiye göre farklılık gösterir.

Omurga Sağlığımız İçin Yatağımız Nasıl Olmalı?

Omurga sağlığımız için en doğru yatak seçimi vücudumuza tam destek veren yataklardır. Siz de Evgör koleksiyonunu inceleyerek, vücudunuza en uygun yatak tipini kolaylıkla seçebilirsiniz.

Yatağın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Yatağın görünümünde değişimler olması yatağınızın bozulduğunun göstergesi olabilir. Yatağınızın ortasında ya da sık kullandığınız yönünde içe çökme gibi bir sorun yaşıyorsanız, bu durumda yatağınızı değiştirmenizin vakti gelmiş olabilir. Yataktan gıcırtılar gelmeye başladıysa, hareket yalıtımı azaldıysa, ve geceleri sık sık uyanıyorsanız bu durumda yatağınızın kullanım süresi dolmuştur.

Yatağınızdan kötü kokular gelmesi de bozulduğunun göstergesi olabilir. Özellikle yaylı yataklarda kullanıma bağlı olarak bakteri, toz, mantar, küf gibi akarlar oluşabilir. Bu akarlar zaman içinde kötü kokulara sebep olur. Çift kişilik yatak seçimlerinizde seçimleriniz de bu konuya da dikkat etmeniz gerekir.

Yorgunluk belirtileri yaşıyorsanız, uyku kaliteniz düştüyse, sabahları yatağınızdan kalktığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız yatağınız büyük ihtimalle bozulmuştur. Omurganız dengeli bir şekilde yatakla temas edemediğinde doğal omurga pozisyonunuzda bozulma yaşanır ve rahat şekilde uyumanızı engeller. Bu gibi durumlar yatağınızı değiştirmenize işaret eder.

devamını oku...
kapat...
Yatak
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.