sadsad x
asdasd

Ahşap Renkleri Nelerdir? Mobilyalarda Ahşap Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

EKLENME TARİHİ: 21 Mart 2023

Mutfaktan salona, yatak odasından banyoya kadar yaşam alanlarının her mekânında ahşap mobilyalar kullanılıyor. Ahşap mobilya seçiminde stil ve tasarımın yanında tahta renkleri de büyük önem taşıyor. Ahşap renkleri ise ahşabın cinsine göre değişiklik gösteren bir olgu. Geniş bir yelpazede alıcılara sunulan ahşap mobilya renkleri arasında seçim yapabilmek için renklerin çeşitlerini ve özelliklerini bilmek gerekiyor.

Ahşap Renkleri Nelerdir

En Çok Tercih Edilen Ahşap Mobilya Renkleri Nelerdir?

Ahşap mobilyaların birçok farklı renk çeşidi bulunmaktadır. Bu renkler ağacın türüne göre belirlenir. Yani ağaç renkleri neyse ahşabın rengi de odur. Doğal ahşap renkleri aşağıdaki gibidir;

  • Sedir: Sedir ağacından yapılan mobilyalar kızıl kahve rengindedir. Bu rengin içinde kızıl tonlardaki çizgiler geçer.
  • Maun: Maun ağacı da sedir gibi kahverengi ile kırmızı rengi içerir. Ama maun ahşapta sedirden çok daha koyu tonlar hakimdir.
  • Huş: Sarı renge çalanbal rengi bir görünümü olan huş ağacı yapılan mobilyalardaha ferah bir ortam elde etmek için kullanılır.
  • Meşe: Meşe ağacından elde edilen mobilyalar koyu renk olmazlar. Kırmızı tonun ufak geçişlerine sahip olan meşe mobilyalar genellikle çizgili bir görünüme sahiptir.
  • Çam: Açık tonlarda olan çam masif ahşap renkleri en çok tercih edilenlerin baş sıralarında yer alır. Çam ahşapta halkalar belirgindir.
  • Ceviz: Ceviz ağacı mobilyaların renk skalası oldukça geniştir. Koyu ve açık renkleri olan cevizin genel tonu ise kahverengidir.
  • Kiraz: Açık kahverengi olan kiraz ağacı mobilyalar daha çok kızıla çalan tonlardadır. Yumuşak bir renk geçişi sunan kiraz mobilyaların diğer eşyalarla kombinlenmesi renginden dolayı çok kolay değildir.
  • Alıç: Dişbudak ağacı olarak da bilinen alıçtan üretilen ahşap mobilyaların rengi açık tonlardadır.Mekanlara aydınlık bir hava katılmasını sağlayan alıç kül rengi olarak anılır.
  • Akça Ağaç: Çok dayanıklı olduğu için mobilya yapımında sıkça tercih akça ağaç krem renginin tonlarını taşır. Akça ağaç mobilyaların rengi açık olduğu için her mekânda kullanılmaz.

Ahşap Mobilya Rengi Nasıl Seçilir?

Dekorasyon yaparken seçeceğiniz ahşap, ortamın hâkim rengini de belirler. Koyu renk ahşap mobilyalar daha çok ofis ve işyerlerinde kullanılır. Aynı zamanda koyu renkler geniş salonlar ve yatak odalarında daha çok yer almaktadır. Küçük mekanlar da ise akça ağaç, kiraz ağacı ve meşenin açık tonları ortamın olduğundan daha geniş ve ferah görünmesinin anahtarı olur.

Seçeceğiniz ahşap mobilya renkleri stili de yansıtacaktır. Ağır ve klasik stilde bir mekân elde etmek için meşe ve maun ağacının koyu tonlarından yapılmış mobilyalar tercih edilebilir. Açık renklere sahip çam, alıç ve huş mobilyalar modern ortamlar için idealdir. Farklı tonları bulunan ceviz ve sedir ise her tarza hitap etmesi ile bilinir.

Ahşap mobilyalarda renk seçimini etkileyen unsurlardan biri duvar, halı ve perde renkleri ile ahenk yaratmaktır. Mobilyalarınız diğer mobilyaların ve aksesuarların rengi ile uyum yakalamanın yanında anlamlı bir kontrast yakalayacak şekilde de seçilebilir. Ayrıca tüm ahşap mobilyaların doku ve desenlerinin uygun olması da önemlidir. Böylece karmaşık bir görünümden uzak kalınıp renkler aracılığıyla bütünlüklü bir estetiğe imza atılabilir.

Siz de Evgör’ün koltuk takımı modellerine göz atarak istediğiniz renk ve dokudaki koltuklarınızla salon ve oturma odalarınızı dekore edebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.