sadsad x
asdasd

Bench Nedir?

EKLENME TARİHİ: 22 Mart 2023

İç mekân dekorasyonunda son yılların en popüler aksesuarlarından biri bench modelleri olmaktadır. Benchlerişlevsel birer mobilya ve estetik ev aksesuarları olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Bench nedir? sorusunun cevabı ise arkalığı olmayan, ayaklı oturma platformu olarak verilebilir. İngilizce kelime karşılığı “bank” olan bench, gerçekten de bir bankın gördüğü görevi üstlenmektedir. Yani benchler koltuk biçiminde kullanılan ve oturma gruplarına mensup olan aksesuarlardır. Fakat benchler diğer koltuk modelleri gibi sırtlığa sahip değildir. Benchlerin bu niteliği oda ortasına yerleştirilerek her yönden oturma olanağı sunmalarını sağlar. Bu da benchin herhangi bir yönde yerleştirilmesi gerekliliğini ortadan kaldırır.

Genellikle puf koltuklar ile karıştırılan bu ürünler puflardan daha geniş yapıda tasarlanır ve dekoratif özellikleri ile ilk bakışta ayırt edilebilirler. Son derece konforlu ve kurtarıcı mobilyalar olan benchler mekanların estetik değerini yükseltmenin yanında ergonomik nitelikleri yüzünden de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Az yer kaplamaları da tercih sebebi olan bu ürünlerin farklı stillerde üretiliyor olması her mekâna uyum sağlamalarına olanak kılmıştır.

bench1 

Benchler Hangi Alanlarda Kullanılır?

Oldukça pratik mobilyalar olan benchleri her mekâna adapte etmek mümkündür. Kullanıcıyı sınırlamayan bench modelleri yatak odaları, salonlar, oturma odaları, yemek odaları, mutfaklar ve hatta banyolar için ideal mobilyalardır. Söz konusu alanların hepsinde yararlanılan bench çeşitleri bu mekanlara ve kullanım amacına uygun seçilmelidir. Benchler arasında doğru seçim yapmak için hangi alanlarda kullanıldıklarını bilmek önem arz eder.

 

Yatak Odalarında Bench Kullanımı

Bench kullanımına en çok yatak odalarında rastlamak mümkündür. Çünkü benchler arkalıksız oldukları için özellikle ayna karşısına çekilerek rahatça oturmaya olanak verir. Buradaki işlevini gerçekleştiren bench çeşitlerini genellikle yatak uçlarında da görürüz. Yatağın ayak ucuna yerleştirdiğiniz bench sayesinde giyinirken ya da oturmanız gereken herhangi bir durumda kullanabileceğiniz için yatağınıza oturmanız gerekmez. Yatak odalarında işlev gören benchler yatağın başlığına uyumlu olarak seçildiğinde diğer mobilyalarla ahenk yaratır ve odanın genel estetik havasını bozmaz.

bench2 

Yemek Odalarında Bench Kullanımı

Bench kullanımının sık olduğu mekanlardan biri de yemek odalarıdır. Yemek odası tasarımlarında benchlere yer verilmesinin nedeni bu ürünlerin alandan tasarruf ettirmesinin yanında estetik olmalarıdır. Benchler geniş tasarlandıkları için sandalyeler gibi tek kişinin kullanımı değil, koltuk gibi çoklu kullanım olanağı sunar. Bu da tekli sandalyelerin mekânda yarattığı kalabalığın ve kapladığı yerin azalması anlamına gelir. Benchler kullanılmadığı anlarda yemek masalarına yaklaştırılarak hatta masa altına itilerek odanın ferah gözükmesini de sağlayan ürünlerdir. Ayrıca dekoratif olmaları da yemek odasında hoş bir hava yaratır.

 

Salon ve Oturma Odalarında Bench Kullanımı

Bench koltuk modelleri tasarımları gereği pratik kullanım sunma konusunda son derece başarılı ürünlerdir ve her stile uyum sağlayabilirler. Salon ve oturma odalarının bir köşesine yerleştirebileceğiniz bu mobilyalar ihtiyaç anında odanın her yerine taşınabilir. Aynı zamanda klasik ve modern tarzın tamamlayıcı öğeleri olarak işlev de görebilirler. Modernin minimalist anlayışı ile az yer kaplayan bench modelleri, geçmişin esintilerini salon ve oturma odalarında klasik modelleri ile taşıyabilir.

bench3 

Mutfaklarda Bench Kullanımı

Günümüzde hemen her mutfakta yemek yeme alanları olarak masalar ya da mutfak adaları kullanılmaktadır. Özellikle küçük mutfakların ferah ve geniş gözükmesi için sandalye kullanımının yerine bench tercih edilmektedir. Mutfak masaları ve adalarda oturma ihtiyacına cevap verecek benchler estetik açıdan da konfor açısından da idealdir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.