sadsad x
asdasd

Berjer Seçerken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

EKLENME TARİHİ: 10 Mart 2022

Günümüzde her evde mutlaka bulunan ve Avrupa’da saray mobilyası olarak bilinen berjerler, 15. yüzyılda keşfedilmelerinin ardından 17. yüzyılda Fransa’da bir statü ve güç sembolü olarak kullanılmış mobilyalardır. Barok dönemde keşfedilen ve yeni klasik dönemde geliştirilip bir oturma aracına dönüştürülen berjer koltukların geçmiş zamanlarda öne çıkan özellikleri ahşap kısımlarındaki işlemeler ve gösterişli tasarımlarıydı. Bu görkemli ürünler çarpıcı görünümlerine büyük arkalıkları ile kavuştu. Fakat özellikle modern zamanlarda berjer koltukların konfor sağlaması da aranan niteliklerden biri oldu. Bu doğrultuda berjerlerin geniş oturma alanları olan modelleri ile rahatlığı doruklara taşıyan dolgulu kollukları ve kısa arkalıkları trend haline geldi. Modern dizaynlar ile minimal bir anlayışla üretilmeye başlayan berjer koltukların halen klasik modelleri de tercih edilmekte. Hem modern hem klasik birçok çeşidi bulunan berjerleri satın alırken dikkat edilmesi gereken hususları bilmek doğru seçimi yapmanız açısından elzem.

 estel

Berjer Koltuk Seçimi Nasıl Olmalı?

Evinizi güzelleştirmek, yaşam alanlarınızda estetiği ve konforu birlikte yakalamak için berjer kullanmak harika bir seçim. Salonlar başta olmak üzere oturma odaları, çalışma odaları ve hatta yatak odalarında bile kendilerine yer bulan berjer koltuklar, evlerin her odasına uyum sağlayan çeşitleri ile sizlere sunuluyor. Ama her mobilya gibi berjer seçerken de dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor. Bu hususların başında ise berjer koltukların ölçülerinin mekâna uygun olması geliyor. Yani mobilyalarınızın mekânı daraltmaması kadar mekânda fazla boş alan bırakmaması da önemli. Ayrıca berjerlerin diğer mobilya ve aksesuarlarınız ile uyumlu olması, tarzınızı yansıtması ve ergonomi sağlaması da berjer seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan bazıları.

 berjer seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Kullanım Amacınızı ve Berjeri Konumlandıracağınız Alanı Belirleyin

Berjer koltuklar, tek başlarına bile tüm odanın havasını değiştirebilecek ürünlerdir. Estetik görünümünün yanında bu mobilyaların kullanıcıya konfor sağlaması da çok önemlidir. Berjer koltuk alırken onu hangi mekânda kullanacağınız ise hem ne kadar göze hitap edeceğini hem de ne derece rahat olması gerektiğini belirleyen etkendir. Örneğin satın alacağınız berjeri çalışma odasının bir köşesinde kitap okumak ve kahvenizi yudumlamak için kullanacaksanız rahatlık ön planda olmalıdır. Bunun için seçeceğiniz berjer koltuğun geniş bir oturma alanına sahip olması, kollarının dolgulu ve yumuşak olması hatta açılıp kapanabilen ayaklık bölümünün bulunması önemlidir. Salon ve oturma odasında ise berjerlerin dekoratif ve şık bir görünüm sunması ön planda olmalıdır.  

 berjer seçerken dikkat edilmesi gerekenler 2

Tarzınızı Yansıtan ve Diğer Mobilyalarınızla Ahenk Yakalayan Berjer Seçimi Yapın

Eğer tüm bir koltuk takımı değil, harici olarak berjer alacaksanız mekandaki diğer mobilyalarınızla uyumlu ve stilinize en uygun modelleri tercih etmenizi öneririz. Örneğin mobilyada klasik bir anlayışa sahipseniz Evgör’ün Estel Berjer modelini satın alabilirsiniz. Bu çarpıcı ve gösterişli berjeri daha minimal tasarımı olan bir koltuk takımı ile kombinlemeniz pek de iyi bir sonuç ortaya çıkarmayacaktır. Modern bir tarz yakalamak istiyorsanız berjer seçiminizi daha sade modeller arasından yapabilirsiniz. Unutmayın; işlemeler, altın varaklar ve yoğun desenler mobilyalarınızı daima klasik stile yaklaştırır. Özellikle tek renk modeller ile düz kumaşlar modern tarzı benimseyenlerin seçimidir. Kapitoneli berjer koltuklar ise daha ağır bir görünüme imza atmanızı sağlar.

berjer seçerken dikkat edilmesi gerekenler 3 

Berjer Seçimini İşlevsel Modellerden Yana Yapın

Berjer seçiminde dikkate alınması gereken bir diğer unsur ise bu mobilyaların kolay taşınabilir olmasıdır. Yani satın alacağınız berjer koltuklar size konfor sağlamalı ve hayatınızı zorlaştırmamalıdır. Bunun için temizliği kolayca yapılabilen, leke tutmayan kumaşlardan üretilmiş berjer koltuklar ile kolay taşınabilen hafif modelleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Evgör’ün farklı tarzlara hitap eden berjer koltuk modellerine göz atmadan berjer seçimi yapmayın.

Bu blog yazımızı da inceleyebilirsiniz: TV Ünitesi Dekorasyon Önerileri

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.