sadsad x
asdasd

Corona Virüs Tehdidine Karşı Ev Temizliği Nasıl Yapılmalı?

EKLENME TARİHİ: 19 Mart 2020
Corona Virüs Tehdidine Karşı Yaşam Alanlarımızda Ne Gibi Önlemler Alabiliriz?
Yaşam alanlarımızın temizlik ve hijyeni bizleri için her zaman öncelikli konuların arasında yer almıştır. Fakat, gerek dünya gerekse ülke olarak içinde bulunduğumuz dönemde, kişisel temizlik ve hijyenimiz kadar yaşam alanlarımızın temizliği de bir kat daha öne kazanmış durumda.
Covid-19 virüsü hepimizin malumu, Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkmasının ardından kısa bir sürede Avrupa’ya sıçrayan Covid salgını geçtiğimiz hafta itibari ile ülkemizde de tespit edilmiştir. Gerek sağlığımız gerekse sevdiklerimizin sağlığı için riskler taşıyan bu hastalığa karşı hepimiz üzerimize düşen görevleri eksiksiz olarak uygulamaktan kaçınmamalıyız.

corona virüs tehdidine karşı ev temizligi

Covid-19 virüsü ile mücadele kapsamında üzerinde önemle durulması gereken konu kişisel temizlik ve hijyenimize azami ölçüde özen göstermektir. Lütfen! İhmal etmeden, gün içerisinde, sık sık ellerimizi sabun ve su ile en az 20 saniye boyunca yıkayalım. Mecbur kalmadıkça evlerimizden çıkmamaya ve insanların toplu olarak bulundukları yerlere gitmemeye çalışalım. Özellikle son 14 gün içerisinde yurt dışından geldiysek kendimizi 14 gün süre ile izole edelim, böyle kişilerle görüşmemeye özen gösterelim. Unutmayın! Corona Virüs alacağınız tedbirlerden kuvvetli değildir!

Yaşam Alanlarımızın Hijyenine Önem Gösterelim
Kişisel temizlik ve hijyenimiz kadar yaşam alanlarımızın temizlik ve hijyeni de son derece önemli bir hal almış durumda. Ev şartlarımızda biz de elimizden gelen bütün çabayı harcayarak gerekli tedbir ve önlemleri yaşam alanlarımızda uygulamalıyız. Üstelik, bu önlemleri almak hiç de zor değil.
Bu yazımızda son dönemde ülkemizde baş gösteren covid-19 salgınının önlenmesi ve yayılmasının yavaşlatılabilmesi için, evimizde neler yapabileceğimiz hakkında sizlere bazı bilgiler vermeyi planladık. Eminim ki, hepimiz elimizden gelenin en iyisini yapacağız!

Oturma Gruplarının Temizliğine Ekstra Önem Verelim
Bilindiği gibi açıklanan tedbirlerin başında ellerin sık sık yıkanması geliyor. Çoğu insan işten ya da dışarıdan eve geldiğinde ellerini yıkar fakat üzerdeki kıyafetleri değiştirmeden, dinlenmek için koltuk ve kanepeleri kullanabilir. Bu nokta istenmeye misafirler koltuk ve kanepelerde kendilerine yer edinebilir. Bu noktada, bizim yapabileceğimiz koltuk ve oturma gruplarımızı sık sık temizlemek. Bunun için elektrik süpürgesi kullanabileceğimiz gibi koltuk temizliği için özel olarak üretilen bezlerden de istifade edebiliriz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için, daha önceden yayınlamış olduğumuz “ Evde Koltuk Temizliği Nasıl Yapılı” başlıklı yazımıza göz atmanızda fayda var.
Koltuklarımızı temizlerken, özellikle ahşap bölümlerde özel olarak üretilmiş çamaşır suyu katkılı ürünleri tercih edebiliriz. Bu ürünleri aynı zamanda koltuk döşemelerinde de kullanmamız mümkün.

Evimizi Sürekli Havalandırın
Güneş girmeyen eve doktor girer, atasözünden hareketle yaşam alanlarımızı mümkün olduğu kadar güneş ile buluşturmalıyız. Mümkünse gün içerisinde camlarımızı sık sık açarak odalarımızı havalandıralım ve bu şekilde içerideki havanın taze kalmasına olanak tanıyalım. Bununlar beraber odalarımızı havalandırmak, nem oranını da düşüreceği için virüsle mücadele noktasında son derece etkili bir önlem olacaktır.

Ziyarete Gitmeyelim Ziyaretçi Kabul Etmeyelim
Sosyal hayattan vazgeçmek mümkün değil lakin bir süreliğine ertelemek imkan dahilinde. Özellikle, durumun netleşeceği ve yayılmanın kontrol altına alınacağı zaman kadar tanıdıklarımızın ve sevdiklerimizin evleri ziyarete gitmemeye özen gösterelim. Virüsün en yaygın yayılma ortamının insanların bir arada bulunduğu dar alanlar olduğunu hiçbir zaman aklımızdan çıkartmayalım. Aynı şekilde kısa bir süreliğine de olsa evimize ziyaretçi kabul etmeyelim. Kabul etmemizin kaçınılmaz olduğu durumlarda ise evimize gelen ziyaretçilerin, yaşam alanına girdiklerinde gerekli temizlik ve hijyen tedbirlerini almalarına özen gösterelim. Başka insanların evine gittiğimiz zamanlarda aynı şeylere biz de dikkat edelim.

Banyo, Mutfak ve Lavabolara Ekstra Önem Gösteriyoruz
Sadece Covid-19 için değil bütün bakteri ve virüsler için nemli ortamlar yaşamlarını sürdürmeleri ve yayılmaları için son derece uygun mekanlardır. Bu sebeple, yaşam alanlarımızda bulunan banyoların, mutfakların ve lavaboların temizlik ve hijyenlerine ekstra önem vermemiz gerekiyor. Mümkünse her gün, periyodik olarak gerekli temizliklerin yapılması son derece önemli. Çamaşır suyu ve antiseptik özelliği olan ürünler kullanarak yapacağımız temizlikler ile yaşam alanlarımızı sağlık açısından güvenli ortamlar haline getirebiliriz.

Periyodik Aralıklarla Her Yeri Temizlememiz Gerek
Virüs ile mücadele konusunda en önemli nokta, uygulamaların periyodik aralıklarla tekrarlanması gerekliliğidir. Bu sebeple, günün belli zamanlarında, periyodik olarak gerekli olan temizliklerin yapılması gerekmektedir. Koltuklardan, lambalara, sandalyelerden, aynalara kadar yaşam alanlarımızda bulunan bütün eşya ve malzemelerin temizliğini yapmamız gerekmektedir. Bunun için hazırda, kolayca ulaşabileceğimiz ve hazır bulunan temizlik bezlerinden faydalanabiliriz.
Bu noktada şunu da hatırlatmakta fayda, yaşam alanlarımızda yapacağımız her türlü temizlik işleminden sonra ellerimizi ve yüzümü bol su ve sabun kullanarak, en az 20 saniye boyunca yıkamamız gerekmekte. Bu amaçla üretilmiş, kolayca bulabileceğimiz anti septik özellikli ürünler mevcut.

Kıyafetlerimizi ve Nevresimlerimizi Sık Sık Yıkayalım
Günlük işlerimiz için kullandığımız kıyafetler ile mümkün olduğu kadar yaşam alanlarımızda bulunmamaya özen göstermemiz gerek. Mümkünse dışarıdan geldiğimiz an, evin başka hiçbir bölümüne geçmeden kıyafetlerimizi çıkartalım ve gerekli hijyen önlemlerini alalım. Bu şekilde virüsün dışarıdan eve gelme olasılığını minimum seviyeye indirmiş olabiliriz.
Yine bu noktada yapabileceğimiz bir başka uygulama da kullanmış olduğumuz nevresim takımlarının sık sık değiştirilmesi ve yıkanması.

Virüs ile mücadele belli başlı kurumların tek başına yapabileceği bir süreç değil. Bizler de elimizden geldiği kadar gerekli tedbir ve önlemleri almak ve hayatımızın her alanında bunları titizlik ve ciddiyet ile uygulamak yükümlülüğündeyiz. Bunu kendi kişisel temizlik ve hijyen süreçlerimizde uygulayabileceğimiz gibi yaşam alanlarımızda da bu konuya azami önemi göstermemiz gerekmektedir. Şayet, uyarılar kulak verir ve üzerimize düşen bütün görevleri yerine getirirsek bu süreci çok daha kolay ve hızla atlatabiliriz.
Bu yazımızda sizlere, yaşam alanlarımızda gerekli temizlik ve hijyenin sağlanması konusunda ne gibi önlemler alabileceğiniz ve ne gibi uygulamaları tercih edebileceğiniz hakkında bilgi vermek istedik. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Unutmayın! Corona Virüs alacağınız önlemlerden daha güçlü değil!
Hep beraber başarabilirz!
Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.