sadsad x
asdasd

Dresuar Nedir? Ne Demek?

EKLENME TARİHİ: 22 Mart 2023

Mobilya endüstrisi değişen dünya trendlerini yakalamak ve bu trendlere bağlı olarak gelişen estetik anlayışa ayak uydurabilmek için kendini yeniliyor. Bu yenilenme hareketi retro esintilerle birlikte avangarde öğelerin de ev dekorasyonunda yer bulmasına kapı açmış oluyor. Böylece sadece lüks mekanlarda değil, evlerde de kullanıma uygun olan ve işlevselliğinin yanında mekânın estetiğini de artıran mobilyalar, aksesuarlara ve mobilya parçalarına rağbet artıyor. Bu doğrultuda son yıllarda yaygın olarak ev dekorasyonunda yer bulan aksesuarlardan biri de dresuarlar. Peki, artık hemen her evde rastladığımız dresuar nedir?

 dresuar1

Dresuarın Tarihçesi

Ahşap materyallerden imal edilen,ayaklıkları bulunan ve genellikle eni dar şekilde tasarlanmış yüksek sehpa biçiminde tanımlanan dresuar, geçmişten gelen ve günümüzde karşılık bulan bir mobilyadır. Dresuarlar 18. yüzyıl Avrupa’sında özellikle soylulara ait büyük iç mekanlarda kullanılıyordu. O dönemde işlevsellikleri ile değil, estetik değerleri ile tamamlayıcı parçalar olarak mekânın zenginliğine vurgu yapmak için yararlanılan dresuarlar kabul salonlarından, kütüphanelerden ve şahsa ait odalardan eksik edilmiyordu. İngiltere ve Fransa’da çok yaygın olan bu gözde mobilya parçaları kullanım amaçlarına ve konumlandırılacakları mekanlara göre farklı boyutlarda üretiliyordu. O yıllarda mobilya yapımının mimari gibi bir zanaat olduğu düşünüldüğünde her dresuarın farklı oymalarının ve desenlerinin olması da şaşırtıcı değil.

Revaçta olduğu yıllardaki gibi günümüzde de ahşap malzemeden üretilen dresuarlar bulunduğu ortamın havasını değiştirmekle kalmıyor, modern akımın ergonomi ve işlevsellik ilkelerini de karşılayarak ortamlara estetik katıyor.

Dresuarın Kullanım Alanları

Değişen ihtiyaçlar doğrultusunda modern tarzın hayatlarımıza getirdiği yeniliklerden biri de hem estetik hem de işlevsel mobilyalar kullanmak. Ev dekorasyon ürünleri arasında geçmişten beri yeri olan dresuarlar da ergonomik ve estetik karşılığı olan mobilya parçalarından biri. Dresuarların en çok kullanıldığı alanlar ise antreler. Antrede gereksiz yer kaplayan vestiyer, ayakkabılık ve ekstra dolapların yerini alarak alandan tasarruf edilmesini sağlayan dresuarlar, daha düzenli ve refah görünen bir mekân yaratmak için de avantajlı ürünler. Antrenize konumlandırdığınız ve evinize girip çıktığınızda anahtar, telefon, cüzdan gibi şahsi eşyalarınızı koyabileceğiniz bu pratik parçaları çekmeceli modellerden de seçebilirsiniz.

Dresuarın sağladığı konfor ve estetiğin anlaşılması üzerine kullanım alanlarının da genişlediği bir gerçek. Dolayısıyla bu ürünler salon, oturma odası, koridor, yemek odası ve hatta banyolarda bile kendilerine yer buluyor. Yatak odaları ve koridorlar ile yemek odalarında dekoratif aynalarla birlikte konumlandırılan dresuar modelleri çekmeceli çeşitleri ile mekânın tüm dağınıklığını toparlama görevini üstleniyor. Salon dekorasyonunun tamamlayıcısı olan bu gözde parçalar, dekoratif ürünlerinizin sergi alanı da olabilir. Mobilyalarınıza uygun şekilde edindiğiniz bir dresuarın üzerine salonunuzdaki biblo, saat, çerçeve ve vazo gibi objeleri yerleştirerek göz alıcı bir hava yaratabilirsiniz. Yemek odalarınızda ise masa arkasına yerleştirilen bir dresuar ile sofralarda gereksinim duyduğunuz her nesneyi yakınınızda bulundurabilirsiniz.

 dresuar2

Boş koridorlarınızda hoş bir görünüm yakalamak için yararlanabileceğiniz dresuarlara banyolarınızda da yer açabilirsiniz. Banyo dekorasyonuna küçük bir estetik dokunuş yapmanın anahtarı olan bu aksesuarlar üstüne havlu, şampuan ve diğer kozmetik ürünler ile bitkilerinizi yerleştirebilirsiniz. Yeter ki dresuar seçiminizi kullanım alanına ve ihtiyaçlarınıza uygun yapmayı atlamayın.

Evinizin her alanını uyum sağlayacak ve o mekânda işlevsel kullanım sunacak zarif modelleri ile dresuarlar Evgör avantajları ile sizleri bekliyor.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.