sadsad x
asdasd

Gri Rengin Hâkim Olduğu Salon Dekorasyon Örnekleri

EKLENME TARİHİ: 14 Nisan 2022

Dekorasyonda yaşam alanlarının tüm odalarında olduğu gibi salonlarda da renk seçimi büyük önem taşır. Salon dekorasyonu yaparken stilinize uygun tasarımları tercih ettikten sonra belirlemeniz gereken nokta mekâna hangi rengin hâkim olacağıdır. Renk seçimi zevke göre yapılabildiği gibi dünya trendlerine göre de yapılabilir. Ev ve iş yeri gibi iç mekanların dekorasyonunda son yılların trend rengi ise gridir. Gri renk nötr bir renk olduğu için rahatlığın simgesidir ve diğer eşyaların ön plana çıkmasını sağlar. İnsanlarda dikkat toplama ve odaklanmayı sağlamanın yanında dinginlik hissi de yaratan gri, sıklıkla modern dekorasyonda kullanılır. Ama bu rengin özellikle salonlara şık ve asil bir hava katması ve her renk ile uyum sağlaması klasik stil tasarımlarda da kullanılmasına neden olmuştur. Hem modern hem de klasik salonlarla ahenk yaratan gri renk mobilyaların ve dekoratif ürünlerin kombinlenmesi de oldukça kolaydır.

>> Salon Takımları

 gri1

Salon Dekorasyonunda Gri Renk Nasıl Kullanılmalıdır?

Koltuk takımlarından duvarlara, perdelerden halılara kadar rahatlıkla salon dekorasyonunuzda yer verebileceğiniz grinin mekâna şıklık ve asalet kattığı malumunuz. Fakat tümüyle gri mobilyalarla döşenmiş bir salon biraz boğucu görünebilir. Özellikle bu rengin fümeye yakın tonları ile antrasitte mekân karanlık ve sıkıcı bir görünüm alacaktır. Bunun önlenmesi için salonunuzu dekore ederken ton sür ton gri kullanmak yerine bu rengi başka renklerle kombinlemeniz önerilir. Her renk gibi salon dekorasyonunda hâkim olacak grinin de hangi renklerle daha çok yakışacağını bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Bu renk skalası oldukça geniştir. Gri ile en çok kırmızı, sarı, turkuaz, pembe, lacivert, mavi ve yeşil ile mor renkler harika bir ahenk oluşturur. Fakat griyi siyah ile kullanmanız fazla ciddi bir hava yaratır. Ayrıca bej, beyaz ve krem rengi gibi pastel renkler gri ile meç edildiğinde salonunuz çok soluk görünecek ve ortamda karamsar bir hava oluşacaktır. Altın ve bakır rengi detaylar gri ile çarpıcı hale gelirken, gümüş rengi grinin tonu olduğu için iyi bir sonuç vermez.

 gri2

Gri Renk Modern Salonlar

Grinin hâkim olduğu modern stil bir salon dekorasyonu yapmak istiyorsanız koltuk takımlarınızı gri; halı ve perdeleri ise sarı, mavi ve yeşil gibi renklerin canlı tonlarından seçebilirsiniz. Modern dekorasyonun sadelik anlayışına en uygun renk olan gri, büyük mobilyalarda kullanılıp mobilya parçalarında ve küçük aksesuarlarda çarpıcı renkler ile kombinlendiğinde ortaya göz alıcı ama modern stile uygun dingin bir görünüm çıkar. Örneğin açık gri bir koltuk takımı üzerine kırmızı minderler yerleştirerek salonunuzun havasını değiştirebilirsiniz.

Modern dekorasyonda desenler azdır ve modern stil salonlara daha çok geometrik şekiller hakimdir. Gri bir yemek masası tercih ettiyseniz geometrik desenlere ve farklı renklere sahip sandalyeler kullanarak salonunuzu hareketlendirebilirsiniz.

Gri rengin hâkim olduğu modern bir salon dekorasyonu yapmak istiyorsanız Evgör ideal bir seçim olacaktır.

Gri Renk Klasik Salonlar

Modern salonlarda çokça kullanılan gri, klasik mobilyalarla döşenmiş salonların da ideal rengidir. Klasik tarzda grinin koyu tonları olan antrasit ve füme ile meç edilmesi yaygındır. Ayrıca koyu gri ile koyu ton turkuaz ya da kahverengi tonlarının bir arada olması stilin klasiğe yaklaşmasını sağlar. Örneğin varaklı gri bir koltuk takımı koyu turkuaz kadife perdelerle kombinlendiğinde salonlarda klasik bir hava yaratmak mümkün olur.

Klasik salon dekorasyonunda gri ile en çok yakıştırılan renk bakır olmaktadır. Gri mobilyalardaki bakır detaylar ile altın varaklar salonunuzun daha ağır ve asil bir görünüm kazanmasına olanak verir. Ayrıca klasik mobilyaların iri desenleri gri renk üzerinde kullanıldığında kalabalık ve boğucu bir hava yaratmaz.


Bir önceki Düğün Hazırlığında Olanlara: Her Şey Dahil Düğün Paketleri başlıklı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.