sadsad x
asdasd

Gürgen Ağacı Özellikleri Nelerdir?

EKLENME TARİHİ: 29 Mart 2023

Mobilya üretiminde kullanılan temel malzeme ahşaptır. Mobilyaların iskeletlerinin ana materyali olan ahşap koltuk takımları ile sandalyelerde ayak kısımlarının tamamını kapsar. Masa ve sehpa gibi bütünüyle ahşap ürünlerde ise ahşaptan başka üretim materyali bulunmaz.

Mobilya yapımında ahşap kullanılmasının ana mantığı ise ahşabın sağlam bir malzeme olması ve uzun süreli kullanım sağlamasıdır. Modern mobilya ya da klasik mobilya seçtiğiniz ürünlerin tarzı ne olursa olsun dayanıklı ve kaliteli olmaları üretildikleri ahşaba bağlıdır. Ahşabın kalitesini belirleyen ise hammaddesi, yani hangi ağaçtan edildiğidir.

Mobilya yapımında en çok tercih edilen ağaçlardan biri dayanıklı ve sert yapısı ile bilinen gürgen ağacı olmaktadır. Mobilya seçiminde aranan nitelikleri tam olarak karşılayan ve kaliteli ahşap üretiminin hammaddesi olan gürgen ağacı özellikleri nelerdir? sorusuna yanıt verelim.

 Gürgen Ağacı

Gürgen Ağacının Özellikleri

  • Gürgen ağaçları huşgiller ailesinin birer üyesidir.
  • Gürgen hem bol yağış alan nemli ve sulak hem de kurak bölgelerde yetişebilir.
  • Ülkemizde bu ağaçlara sıkça rastlanır. Türkiye’nin hemen her yerinde mevcut olan gürgen ağaçları en çok Karadeniz’de bulunur. Karadeniz kıyılarında gürgen ormanları vardır.
  • Dünyada 25 farklı türü olan bu ağaçların Türkiye’de iki çeşidi bulunur. İlki “Adi Gürgen” adı verilen ve Karadeniz’de yetişen gürgen türüdür. Boyu en çok 30 metreyi bulabilen Adi gürgenin kerestesi çok değerlidir. “Doğu Gürgeni” ise en fazla 10 metre uzunluğunda olur ve kurak bölgelerde rahatlıkla yetişebilir.
  • Ülkemizde gürgen ağaçlarının boyları, ortalama 7 ila 8 metre civarındadır.
  • Bir orman ağacı olan gürgen ağacı sert ve sağlam bir yapıya sahiptir. Öyle ki gürgen ağacı sadece mobilya yapımında değil gemi üretiminde de tercih edilir.
  • Gürgen çok dayanıklı olduğu için yıllarca yıpranma ve bozulma yapmaz. Ama sert yapısı nedeniyle kolay kırılmaz ve işlenmesi kolay değildir. Bu da gürgen ağacının işenmesi için fazlaca emek, uzmanlık ve maliyet gerektiği anlamına gelir.  
  • Sağlıklı bir hammadde olan gürgen ağacından oyuncak yapımında da yararlanılır.
  • Gürgen ağacının gövdesi oluklu yapıda, rengi ise gri tonundadır. Odunu ise beyaz renktir.

Neden Gürgen Ağacından Üretilen Mobilyalar Tercih Edilmeli?

Gemiden oyuncağa, yemek kaşığından merdivene, elbise askısından tuval yapımına kadar pek çok alanda hammadde olan gürgen ağacı mobilya üretiminde de ana materyal olarak kullanılır. Gürgen ağacının bu kadar geniş bir yelpazede kendine yer bulmasının nedeni ülkemizde yaygın olarak yetişmesidir. Ama bu neden gürgen ağacının birçok üretim kolunda tercih edilmesini tek başına açıklamaz.

Gürgen ağacı sağlam ve sert bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla gürgenden yapılan ürünler uzun süre yıpranmadan kullanılabilir. Çok zor kırıldığı ve bu sebeple esneme payı az olduğu için işlenmesi zor olan bu ağaçtan elde edilen keresteler çok dayanıklıdır. Buradan işlenmesi kolay olmadığı için uzmanlık gerektiren gürgen mobilyaların özenle ve profesyonel şekilde üretilmesi gerektiği sonucuna çıkarılabilir. Ayrıca bu ağaçtan oyuncak ve mutfak gereçleri yapıldığı düşünüldüğünde gürgen materyallerin insan sağlığına hiçbir zararı olmadığı da açıktır.

Üretimi zahmetli olan ve işlenmesinde özenli bir işçilik isteyen gürgen ağacı keresteleri çoğunlukla klasik model mobilyalar için ideal bir seçimdir. Üretim maliyetleri nedeniyle fiyatları da yukarıda seyreden gürgenden yapılmış mobilyalar oldukça kalitelidir. Bu sebeple gürgen ağacından üretilen mobilyalar nitelikli ve elit bir tercihtir diyebiliriz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.