sadsad x
asdasd

Koltuk Temizliği ve Leke Çıkarma

EKLENME TARİHİ: 28 Mart 2023

Koltuk temizliği, üzerine sürekli bir şeyler dökülen ve rengi değişen koltuklarla ilgili en önemli çözümlerden bir tanesidir. Koltukların daha kullanışlı ve hijyenik bir özelliğe kavuşmasında rolü tartışmasız olan koltuk temizliğini aşama aşama değerlendirmek istemez misiniz? Üstelik sizlerle paylaşılan farklı temizleme yöntemleri sayesinde size en uygun olanı tercih ederek başarılı bir sonuca ulaşabileceğinizi de unutmamalısınız. İşte koltuk temizleme ve leke çıkarma uygulamalarında mutlaka dikkat etmeniz gerekenler!

 Koltuk Temizliği Leke Çıkarma 1

Arap Sabunu ile Leke Çıkarma

Koltuk lekeleri ile mücadele etmek istediğinizde en mantıklı alternatiflerden bir tanesi de Arap sabunu olacaktır. Çok güçlü bir temizleyici olmasının yanı sıra beklentilerinizi fazlasıyla karşılıyor olması koltuk lekelerini çıkarmada kullanacağınız harika bir seçeneğe dönüşmesini sağlar. Peki, Arap sabunu ile nasıl bir temizlik süreci gerçekleşir?

Arap Sabununu Su ile Karıştırın

Arap sabunu çok etkili bir temizlik malzemesi olsa da bu sabunu doğrudan koltuklarınıza uygulamamanız gerektiğini belirtmeliyiz. Sabunu bir miktar su ile karıştırarak harika bir karışım elde edebilirsiniz. Sabunun daha homojen ve hızlı karışması için ılık ya da sıcak su tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Suyu hazırladıktan sonra sıra temizliğe gelir!

Bez Yardımıyla Koltuğunuzu Silin

Hazırladığınız Arap sabunu ve su karışımına bir mikro fiber bez batırdıktan sonra bezin sıkın ve koltuğun lekeli kısmını hafif bir şekilde ovmaya başlayın. Koltuklarınızı silerken çok sert ve baskılı bir şekilde ovmamaya dikkat edin. Çünkü koltuklarınızın kumaş özelliğinden dolayı baskı olumsuz sonuç verebilmektedir.

Koltuk Temizliği Leke Çıkarma 4

Koltuğu Sıcak Su ile Durulayın

Koltuğunuzda Arap sabunu kalıntıları olmasını istemiyorsanız silme işlemi sonrasında sıcak su yardımıyla ilgili bölgeyi durulayabilirsiniz. Durulama sonrasında koltuğunuz hem daha temiz hem de daha hijyenik bir özelliğe kavuşmuş olacaktır.

Sirkeli Su ile Leke Çıkarma

Koltuk lekelerini gidermek ve hijyenik bir ortam yaratmak adına tercih edeceğiniz ideal yöntemlerden bir tanesi de sirkeli su kullanmak olacaktır. Sirkeli suyun kaliteli bir temizlik imkânı vermesi ve koltuklarınıza zarar vermemesi mutlaka dikkat edilmesi gereken detaylardan. Siz de bu çok önemli konuyu değerlendirerek en başarılı sonuçlara ulaşabileceğinizi unutmamalısınız.

Sirke ve Suyu Karıştırın

Bir kap içerisine belli miktar sirke ve su ekleyerek homojen bir karışım elde edin. İki ürünün de sıvı olması nedeniyle karıştırma işlemi çok daha basit olacaktır. Suyun ılık ya da sıcak olması lekelerle mücadelede elinizi güçlendirecektir. Bu nedenle su sıcaklığına dikkat etmelisiniz.

Sirkeli Suyu Koltuklarınıza Uygulayın

Hazırladığınız sirkeli suyu koltuklarınıza uygulamak için püskürtmeli bir kap kullanmanız ideal olacaktır. Koltuklara sirkeli suyu sıktıktan sonra mikro fiber bez ile ilgili bölgeyi hafifçe ovalayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken sirkenin keskin kokusundan etkilenmemek adına pencerelerinizi açık tutmalısınız. Sirkeli su ile temizlik yaptıktan sonra koltuklarınızı 1 gün kurumaya bırakın. Ertesi gün tertemiz koltuklar ile karşı karşıya kalacaksınız.

Bulaşık Tableti ile Koltuk Temizliği

Koltuk temizleme işleminde bulaşık tableti kullanmak kulağa çok farklı geliyor değil mi? O halde bu çok özel seçeneği değerlendirerek koltuklarınızın çok daha temiz koltuklara sahip olabileceksiniz. Peki, bulaşık tableti kullanarak koltuk lekesi çıkarma konusunda sizi neler bekliyor?

Sıcak Su ile Tablet Karışımı Hazırlayın

Sıcak su kullanarak tableti eritmek için öncelikle bir kova içerisine sıcak su doldurun. Sıcak suyun içine tableti bıraktıktan sonra suyu hızlı bir şekilde karıştırarak erimesini sağlayın. Karışımın daha homojen ve etkili olması için tablet tamamen eriyene kadar bu işlemi sürdürün. Tablet tamamen eridiğinde bir sonraki aşamaya geçmeye hazırsınız demektir.

Koltuğa Tablet ve Sıcak Su Karışımını Uygulayın

Bulaşık tableti ve sıcak su ile hazırladığınız karışımı azar azar lekenin üzerine uygulayın. Bir süre bekledikten sonra ise koltuğunuzu bir sünger yardımıyla hafifçe silmeye başlayın. Suyu çekmeyecek şekilde silme işlemini uyguladığınızda koltuğunuzdaki lekenin temizlenebileceğini gözlemleyebilirsiniz. Bu işlemin daha da başarılı olabilmesi için temizlik öncesinde koltuğunuzu elektrikli süpürge yardımıyla temizlemeye özen gösterin. Bu sayede daha başarılı sonuca ulaşabileceğinizi de unutmayın!

Karbonatlı Su ile Leke Çıkarma

Karbonatlı su kullanarak lekelerle mücadele etmenin ayrıcalıklarını yakalamak istemez misiniz? O halde yapmanız gereken önerilerimize kulak vererek koltuk lekeleri ile mücadeleye başlamak olacak. Lekelerin neden olduğu olumsuz görüntüleri giderirken aynı zamanda daha hijyenik bir ortam elde etme ayrıcalığını da yakalayabileceksiniz. Şimdi karbonatlı su sayesinde sizi neler bekliyor daha yakından bir göz atalım!

Koltuk Temizliği Leke Çıkarma 2

Karbonat ve Su Karışımı Hazırlayın

Karbonat ve su karışımı hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Bir kap içerisinde ekleyeceğiniz 2 bardak sıcak su ve 1 yemek kaşığı karbonat sayesinde temizlikte işinizi kolaylaştıracak karışımı elde edebilirsiniz. Homojen bir karışım elde ettikten sonra temizliği daha da kolaylaştırmanızı sağlayacak olan çözüm sirkeden 5 yemek kaçığı ekleyin. Şimdi koltuk lekeleri ile mücadele etme konusunda sizi bekleyen eşsiz bir deneyime ulaşabileceksiniz. Ancak karışımı hazırlarken köpüren bir yapısı olması nedeniyle derin bir kap seçmeye dikkat edin. Aksi takdirde kabın içindeki suyun taşması ve çevreyi batırması söz konusu olabilir.

Karbonatlı Suyu Koltuklarınıza Uygulayın

Hazırladığınız karbonat, su ve sirke karışımını koltuklarınıza uygulamaya başlayarak başarılı bir sonuç elde edebileceğinizi unutmayın. Özellikle de kaliteli bir temizlik için bu karışımı sprey püskürtme özelliği olan bir kaba doldurarak çözüme ulaşabilirsiniz. Karbonatlı suyu ilgili bölgeye püskürttükten sonra sünger ya da yumuşak bir bezle hafifçe silebilirsiniz. Bu sayede sonuç sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Koltuklarınızdaki lekelerden kurtulmak istediğinizde tercih edeceğiniz bu yöntemin daha etkili olmasını mı istiyorsunuz? O halde temizlik öncesinde koltuklarınızdaki tozu almak için bir süpürgeye de ihtiyacınız olacağını unutmamalısınız.

Soda ile Koltuk Lekelerini Çıkarın

Soda, geçmişte çamaşır yıkama için tercih edilen oldukça ayrıcalıklı ürünlerden bir tanesiydi. Sodanın içerisinde bulunan amonyak ve boraks gibi içerikler temizliği kolaylaştırırken aynı zamanda daha avantajlı çözümler elde etmenize de olanak sağlar. Bu nedenle koltuklarınızda bulunan inatçı lekelerden kurtulmak adına yapmanız gereken soda ve su karışımıyla eşsiz bir deneyim yaşamak olacak!

Koltuk Temizliği Leke Çıkarma 3

Soda ve Suyu Karıştırın

Soda, suyun içinde çözünebilen bir temizlik malzemesidir. Bir ölçek soda ile bir miktar suyu karıştırdıktan sonra karışımınızın homojen bir şekilde hazır olduğundan emin olmalısınız. Daha sonra bu karışımı kullanmak üzere bir spreyli kaba doldurmalısınız. Bu yöntemle karışımı koltuğa uygulamak daha kolay olacaktır.

Sodalı Suyu Koltuğa Uygulayın ve Silin

Sodalı suyu koltuğa uyguladıktan hemen sonra temiz ve yumuşak bir bezle koltuğu silmeye başlayın. Bu uygulama sayesinde koltuğunuzun tertemiz olacağını ve tahriş olmadan temizleneceğiniz gözlemleyebilirsiniz. Koltuğunuzda temizliğin çok daha etkili olması adına temizlik işlemi öncesi koltuğu elektrikli süpürgeyle süpürmeye özen gösterin.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.