sadsad x
asdasd

Mobilya Nedir? Ne Demek?

EKLENME TARİHİ: 23 Mart 2023

Yaşam alanlarına anlam ve zevk katan ürünler olan mobilyalar, hayatımızda düşündüğümüzden çok daha büyük bir yer kaplıyor. Mobilyalar sadece mekanların döşenmesi ve alanlara işlevsel kullanım sunmaları ile değil, estetik mana katmaları ile de bir gereklilik.  Bu bağlamda mobilya nedir? sorusuna cevap bulmakbu ürünleri tüm yönüyle anlamak ve doğru şekilde seçim yapmak için anlamlıdır.

Mobilya insanların yaşam sürdükleri alanları işlevsel hale getirerek bu alanlara estetik bir hava katmak adına üretilen ve genellikle ahşap materyallerden imal edilen ürünlerin gelen ismidir. Mobilya kavramının zihinlerdeki ilk yansıması ise koltuk, masa, sandalye, yatak, vitrin ve dolaplar olur. Mobilyaların temel görevi insanları özellikle iç mekanlarda konfora kavuşturmak ve insanların dinlenme, yemek yeme, uyuma gibi asal ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamaktır. Yaşamsal gereksinimlerin yanında insan estetik haz duymaya da ihtiyaç duyan bir varlıktır. İnsanlar bu hazzı en çok vakit geçirdikleri yerlerde hissetmek isterler. Yani mobilyaların tek görevi konfor sağlamak değildir. Mobilyalar yaşam tarzının belirleyicisi ve kişilik ile zevklerin dışavurumudur. İnsanın yaşam standardını da belirleyen mobilyalar bireylerin estetik bakışlarının yansımasıdır.

 mobilyanedir1

Mobilyanın Tarihçesi

Dilimize İtalyanca’dan geçtiği bilinen mobilya sözcüğü Latince’de “taşınabilen mallar” anlamına gelir. Mobilyaların ilk olarak hangi tarihte ve nerede yapıldığı bilinmese de 2 milyon yıl önce başlayan ve günümüzden 12 bin yıl önce son bulmuş olan taş devrinden beri kullanıldığı sanılıyor. Paleolitik çağ adı ile bilinen bu devirde insanların mağaralarda yaşadığı ve mağara yaşımda kullanılmak üzere ağaçları yontarak mobilyalar yaptıkları arkeolojik kalıntılar sayesinde biliniyor. İnsanlığın elindeki en eski mobilya kalıntıları beklenenin aksine oldukça geç bir döneme yani, M. Ö. 2700 yılına dayanıyor. Fakat mobilyanın tarihinin çok daha eski olduğu da bir gerçek. Bu, ahşaptan yapılan mobilyaların taş ve toprak mobilyalara göre daha dayanıksız olduğunun da bir göstergesi.

Bilimsel araştırmalar ışığında mobilyaların Antik Yunan, Roma ve Mısır medeniyetleri ile Mezopotamya ve Anadolu’da sıklıkla kullanıldığı söylenebilir. Hatta yeryüzünün ilk taş ve topraktan yapılmış mobilyaları Çatalhöyük’te bulunmuştur. İlk Çağ’da birer yaşamsal gereklilik olarak algılanan mobilyalar Orta Çağ’dan itibaren mimari akımlar ile sanat akımlarından etkilenerek adeta birer sanat eseri gibi estetik kaygılarla yapılmaya başlanmıştır. Böylece mobilyaların farklı türleri de doğmuştur.

 mobilyanedir2

Mobilya Türleri

Tarih boyunca geçmişten günümüze mobilyalar insanların önce fiziksel, sonra da psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan, yaşam alanlarına estetik katan ve her birinin ayrı işlevi bulunan ürünlerdir. Mobilyalar medeniyet geliştikçe ve çağlar ilerledikçe insanların değişen gereksinimlerine cevap vermek adına değişikliğe uğramış, her dönem farklı tarzlarda karşımıza çıkmıştır. Mobilyadaki ilk akım klasik tarz olmuştur. Klasik mobilyalar tamamen ahşaptan üretilen, oyma ve desenlerin ön planda olduğu ürünleri kapsar. Klasik mobilyalar gösterişli parçalar ile çarpıcı tasarımlardan meydana gelir. Mobilya tasarımında zamanla ortaya çıkan ve minimalist bir anlayışa sahip olan mobilya türü ise modern stil olarak bilinir. Modern tarz mobilyalarda desenler daha sade, renkler ise birbiri ile uyumludur. Son yılların sanat akımlarından ilham alan mobilya türü ise avangarde adı ile bilinir. Çağının ötesinde bir estetik sunan avangarde mobilyalarla klasik stilin ihtişamından ödün verilmeden sıra dışı bir hava yakalamak mümkündür. Luxury mobilya stili ise kaliteyi ön planda tutan ve kullanıcıya maksimum düzeyde konfor sağlayan ürünlerin bir araya getirilmesi fikrinden doğmuştur.

Tüm bu mobilya türlerini Evgör ayrıcalıklarıyla edinebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.