sadsad x
asdasd

Nubuk Kumaş Nedir?

EKLENME TARİHİ: 21 Mart 2023

Mobilya sektöründe sıkça kullanılmasının yanında ayakkabı, kemer ve trençkot gibi giyim ürünlerinin yapımında da yararlanılan nubuk kumaş derinin işlenmiş hali olarak bilinir. Özellikle sandalye ve koltuk döşemlerinde işlev gören nubuk kumaşın bir yüzü zımparalanarak pürüzsüz hale getirilir. Zımparalama işleminin yanında nubuk kumaşların makineler yardımıyla yumuşak olması sağlanır. İki işlem sonunda nubuk kumaşlar kadifemsi bir yüzeye sahip olur. Hakiki bir deri türü olan nubuk üzerine boyama uygulaması yapılarak kumaşa her renk verilebilir.

Silvena Metal Koltuk Takımı 

Nubuk Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Şık görünümü ve kalitesi ile dikkat çeken nubukun uzun süreli kullanım sunmasının yanında farklı özellikleri de bulunmaktadır. Bu özellikler şunlardır;

  • Nubuk kumaş hayvan derilerinden elde edilir. Bu nedenle kaliteli ve uzun ömürlüdür.
  • Nubuk birden fazla kumaş katmanından oluşur. Bu çok katmanlı yapı nubuk kumaşın daha dayanıklı olmasını sağlar.
  • Nubuk kumaşlar derinin işlenmesi ile elde edildiğinden çok sayıda işlemden geçer. Bu işlemler ısıl işlemler olduğu için nubuk ısıya dayanıklı bir kumaş türüdür.
  • Isıya dayanıklılığının yanında nubuk kumaşların su geçirmez oluşu da kullanım kolaylığı sağlayan etkendir. Nubuk kumaş üzerine dökülen sıvıları hemen emmez ve sıvı kumaşın üzerinde kalır.
  • Sıvı geçirgenliğinin olmamasından da kaynaklı nubuk kumaşları temizlemek kolaydır.
  • Nubuk kumaşın üst yüzeyi kadifemsi ve yumuşakken alt yüzeyi keçeli bir katmandan oluşur. Böylece nubuk koltuk ve sandalyeler hem sağlamdır hem de şık görünür.
  • Son derece kaliteli ve dayanıklı bir kumaş türü olan nubuk süetle karıştırılmaktadır. Fakat görünüm olarak nubuk kumaşa benzeyen süet nubuktan çok daha ince bir yapıya sahiptir. Ayrıca bu iki kumaş farklı derilerden elde edilir.
  • Nubuk kumaş kalın bir yapıya sahip olduğu için terleme yapabilir. Bu nedenle yazlıklarda pek tercih edilmez.
  • Nubuk kumaş deriden üretilen doğal bir dokuma türü olduğu için yıllarca eskimeden kullanılabilir. Nubukun koltuk takımları ve sandalyeler gibi çok kullanılan mobilyaların döşemesi olmasının ve sorunsuz şekilde işlev görmesinin nedeni de budur.

Nubuk Kumaşın Kullanım Alanları Nelerdir?

Nubuk kumaş sağlam, dayanıklı ve kaliteli olduğu için çoğunlukla döşeme amacıyla mobilya sektöründe kullanılır. Nubuk en çok koltuk takımları, kanepeler ve sandalye döşemelerinde tercih edilir. Mobilyacılık dışında nubuktan otomotiv alanında ve moda sektöründe de yararlanılır. Arabaların koltukları da nubukla kaplanabilir. Özellikle ayakkabı yapımında deriden sonra nubuk gelmektedir. Ayrıca kemer, mont, ceket, çanta ve kışlık kıyafetlerde de nubuk kumaştan yararlanılır. Bunun başlıca nedeni nubuğun sağlam, kalın ve su geçirmez olmasıdır. Ayrıca nubuk kumaşın kolay temizlenmesi de bu tercihte etkendir.

Nubuk Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Koltuk temizlemek zahmetli bir iştir. Koltuk temizliğini daha kolay ve düşük maliyetle yapmak için kullanıcılar temizlenebilen kaplamaları tercih etmektedir. Nubuk kumaş döşemeli koltuklar ise temizlik açısından sizi zorlamayacağından iyi bir seçim olacaktır. Çünkü nubuk kumaş sıvı geçirmez ve dayanıklıdır. Bu nedenle nubuk koltuklar üzerine dökülen sıvılar leke bırakmazlar.

Nubuk koltuk ve sandalyelerin temizlenmesinde çamaşır suyu gibi etkili deterjanların kullanılmasına gerek yoktur. Nubuk kumaş temizlenirken yumuşak nemli bir bez kullanmak yeterli olacaktır. Eğer koltukta herhangi bir leke varsa yumuşak bir diş fırçasına karbonat dökerek lekeyi hafifçe fırçalamanız gerekir. Sirke ile de yapabileceğiniz bu işlemden sonra koltuğu nemli bezle bir kez daha silmeyi ve böylece durulamayı unutmayın.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.