sadsad x
asdasd

Pike Nedir ve Pike Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

EKLENME TARİHİ: 29 Mart 2023

Yaz ayları ile birlikte rahat bir uyku çekmek için yorganları kaldırıp pike ve pike takımlarını çıkarırız. Peki konforlu bir uyku deneyimi sağlayan pike nedir? Uyku sırasında terlememizin önüne geçen ama üşümememizi de sağlayan pike, yaz aylarında en çok tercih edilen tekstil ürünlerinden biridir. Yaşam alanlarındaki ısıya göre bahar aylarında da işlev gören pikeler tamamıyla pamuklu kumaşlardan üretilir. Pamuğun hava geçirgenliğine olanak sağlayan ve nefes alan yapısı sayesinde pike hem soğuktan korur hem de üşümeyi önler. Kabartmalı bir yapıya sahip olan bu ürünler yastık kılıfı ve çarşafı ile birlikte takım halinde satın alınabildiği gibi tek başlarına da piyasada bulunur. Genellikle açık renk dizayn edilen olan pikelerin tek kişilik ve çift kişilik olanları mevcuttur.

 Pike Nedir

Pike Kullanmanın Avantajları

Özellikle sıcak geceler ile bahar gecelerinde ideal bir uyku için kullanılan pike ve pike takımı kullanmanın pek çok avantajı vardır.

 • Pikeler ranforce adı ile bilinen bir kumaştan üretilir. Ranforce kumaşlar %100 pamuktan üretilir ve polyester içermez. Bu kumaşın insan sağlığına hiçbir zararı bulunmadığı gibi nefes alabilen yapıya sahiptir. Böylece pike içinden hava geçmesi mümkün olur. Dolayısıyla pikeler yazın terletmez, geçiş mevsimlerinde ise üşütmez.
 • Yumuşak bir dokuya sahip olan pikeler ile uyumak oldukça konforludur.
 • Pike nevresim ve çarşaflar gibi yıkandığında kolay kırışmaz. Bu nedenle de ütü gerektirmez.
 • Pikeler yorganlar ile battaniyeler kadar ağır değildir, insan vücuduna baskı ve ağırlık yapmaz.
 • Pike görece ince bir kumaş olduğu için saklaması ve muhafazası kolaydır, fazla yer kaplamaz.
 • Yorgan ve battaniyeleri elde yıkamak zor olduğu gibi bu ürünlerin temizliğinde profesyonel yardım gerekir. Pikeler ise elde ve makinede kolayca yıkanır, kuru temizlemeye gerek yoktur. Aynı zamanda yıkadığınız pikeyi kolayca kurutmanız mümkündür.
 • Pike, takım olarak kullanıldığı gibi tek başına da işlevseldir.
 • Yaz aylarında ve baharda yorgan ve battaniyelerin yerine işlevsel olan pikeleri kışın da örtü olarak kullanabilirsiniz.
 • Polar örtüler ile battaniyeler alerjik ve hassas cildi olan kişilerde deri reaksiyonlarına neden olurken pikelerin insan tenine hiçbir zararı bulunmaz. Bu nedenle yeni doğan bebekler ile her yaştan çocuklar için pike kullanmak ideal bir seçimdir.
  • Pikelerin birçok renk ve model seçeneği bulunur. Ayrıca pikelerin delikli kumaşlarına el işlemesi de yapılabilir.

  Pike Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Pike alırken ilk kriteriniz kumaşın içeriği olmalıdır. En iyi pikeler polyester karışımı bulunmayan ve %100 pamuktan üretilmiş ürünlerdir. Dolayısıyla tamamen pamuktan elde edilen pikeler terletmez. Sizde sağlıklı bir pike ya da pike takımı seçimi yapmak için mutlaka ürün etiketindeki kumaş içerik oranlarına bakın.

  Her ev tekstili ürünü gibi pike takımlarının da kolay temizlenebilir olmasını gözetin. Böylece pikeyi yıkamanız ve hijyen içinde konforlu bir uyku çekmeniz mümkün olacaktır.

  Pikelerin yatak odası takımları ve yatak odanızdaki diğer mobilya ile aksesuarlarla uyumlu olması estetik açıdan önemlidir. Takım halinde değil, tek başına pike alacaksanız pikenin beyaz ya da krem rengi olmasını gözetin. Çünkü bu renkler her yastık kılıfı ve çarşafla uyumludur.

  Paylaş :
  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.