sadsad x
asdasd

Retro Ne Demek ve Evlerde Retro Dekorasyon Tarzı

EKLENME TARİHİ: 03 Nisan 2023

Retro Ne Demek? Evlerde Retro Dekorasyon Tarzı

Geçmişin esintilerini günümüze taşıyan Retro tarzı günümüzde dekorasyonda da yerini bulmuş durumda. Modası geçen eşya ya da herhangi bir stilin yeniden trend haline gelmesini anlatan Retro tarzın dekorasyondaki yansımalarını kavramak ve yaşam alanlarında Retro bir dekorasyona imza atmak için öncelikle kelimenin kökenine inmek gerekiyor.

 Retro Ne Demek ve Evlerde Retro Dekorasyon Tarzı

Retro Ne Demek?

Kelime anlamı itibariyle “geriye doğru” demek olan Retro sözcüğü, Latince kökenlidir. Günümüzde de “modası geçmiş objelerin yeniden moda olması” olarak algılanan Retro stil mimari başta olmak üzere çoğunlukla giyim ve dekorasyon ürünlerinde kendini göstermektedir. Bir obje ya da akımın Retro sayılabilmesi için ise üzerinden en az 15 ila 20 yıl geçmiş olması gerekir. Ayrıca söz konusu bu eşya ve stilin belirtilen tarihlerden önce mutlaka trendlerin başında gelmesi de şarttır. Retro mobilya ve diğer Retro tarzı yansıtan eşyalar yeni üretilmiş olabilir. Burada önemli olan objenin geçmişe vurgu yapması ve buna göre tasarlanmasıdır.

Dekorasyonda Retro Tarzı Ne Demek?

Ortaya çıkışı 1950’lerin başına denk gelenRetro dekorasyon öncelikle İskandinav ülkelerini etkiledi. Aynı yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan bu akım dekorasyonda Retro ev dizaynı olarak kendini gösterdi.

1950’lerdeki Retro dekorasyon anlayışının modern ve zarif havası, 1960’ların cesur ve çarpıcı desenleri, 1970’lerin rahatlığı temel alan bakış açısı ile 1980’lerin yerellik vurgusu bugünkü Retro stile yön veren unsurlar oldu.

Retro Dekorasyonun ve Retro Mobilyaların Özellikleri

Halen dünyada ve ülkemizde çok popüler olan Retro dekorasyon anlayışını yansıtan mobilyaların ve genel olarak stilin bazı belirgin özellikleri bulunmaktadır.

  • Retro stil olan tüm mobilya ve aksesuarlar nostaljik havada olup geçmişi yansıtan çizgi ve ayrıntılara sahiplerdir.
  • Retro mobilyalar temel olarak 1950 ila 1980 yılları arasında trend olan mobilyalardan esinlenmiş ürünlerdir.
  • Retro stile uygun objelerin tamamı geçmişin bir dönemine vurgu yapar.
  • Dekorasyonda kullanılan Retro ürünler tamamen eski tarza ait olabildiği gibi günümüze de entegre edilebilir.
  • Yaşam alanlarında Retro bir dekorasyon yaratmak için tüm mobilya ve aksesuarların geçmişi yansıtması gerekir. Böylece bir bütünlük sağlanabilir.
  • Retro mobilyalarda genellikle canlı renkler ve desenler ile doğanın renkleri kullanılır. Halı ve perdeler çok desenlidir. Koltuklar da ise çoğunlukla açık renkler hakimdir.
  • Retro ortaya çıkış tarihinden dolayı doğayı ve doğal olanı içerir. Bu nedenle Retro dekorasyonda ahşap büyük önem taşır.

Retro Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Retro tarz bir dekorasyon yapmak için öncelikle 1950’lerden başlayarak 1980’lerin sonuna kadar tüm dekorasyon fikirlerini inceleyebilirsiniz. Bu yıllara baktığınızda kumaş kaplı koltukları ve berjerleri sıklıkla göreceksiniz. Retro stilin çıkışından itibaren oturma gruplarında mutlaka renkli minderler, yerde ise sık desenli halılar bulunur. Desenler çoğunlukla büyük ve çarpıcı olduğu gibi yerel çizgileri de vurgular. Eskitme ahşap mobilyaların yanında koyu renk ağır masalar ve vitrinler de Retro tarzın vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Doğadan esinlenen Retro dekorasyonda canlı çiçek kullanımı yaygındır. Ayrıca bu stilde aksesuarların da geçmiş esintisi yaratmak için ayrı bir önemi vardır. Örneğin eski radyolar, plak çalarlar ve eski saatler mekanlara nostaljik bir hava katar. Özellikle zigon sehpa modelleri gibi 1980’li yıllarda her evde mutlaka bulunan aksesuarları Retro stili evinize taşımak için kullanabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.