sadsad x
asdasd

Şark Köşesi Takımları

Geçmişten gelen geleneksel esintiyi evlerimizin en özel alanlarında sergilememizi sağlayan şark köşesi, günümüzde de vazgeçilmez mobilya parçalarından, hatta başlı başına mobilya takımlarından biri. Salon, mutfak ya da oturma odalarının bir bölümünde kullanılan şark köşeleri, sadece evin bir odasını süslemekle kalmıyor, şark köşesi odası olarak da farklı birer mekân da bu takımlara ayrılabiliyor. Şark odası adı ile bilinen bu alanlar, geleneksel Türk tarzının evlerde ya da istenilen başka mekanlarda yaşatılmasını sağlıyor. Siz de bu geleneği yaşatmak için Evgör’e gelebilirsiniz. Mobilyaya ve dekorasyona bakış açınızı değiltirecek Evgör Mobilya’nın uygun şark köşesi fiyatları ile tanışabilirsiniz.

Şark Köşesi Nedir?

Şark odaları, kültürümüz dolayısıyla hepimizin aşina olduğu bir kavram. “Şark” sözcüğü anlamı itibariyle doğuyu simgeler. Şark köşesi ya da şark odası ise Anadolu’nun sadece doğusunun kültürünü değil, tüm Anadolu’yu yansıtmayı amaçlayan bir ev dekorasyon tarzıdır. Evde şark köşesi yaparak Anadolu kültürünü yansıtmak isteyenlere hitap eden bu dekorasyon biçiminin ana iskeletini sedirler oluşturur. Sedirin mantığı ise kol koyacak yerinin bulunmaması ve koltuk gibi bir arkalığa sahip olmamasıdır. Sedirler, sedir minder modelleri ile desteklenir. Sedir minderi, divan da denilen bu ahşap oturakların arkalık kısmını ile oturma alanlarını oluşturma görevini üstlenir. Detay ve desenleri ile fark yaratan şark köşesi modelleri değişik renklerin ve etnik şekillerin sentezlenmesi ile oluşturulan şark köşesi minderi kullanılarak tasarlanır. Şark minderi de denilen bu ürünler, şark köşe takımları için ana unsur niteliğini taşır. Sedir şark köşesi, minderlerin yanı sıra halı ve orta sehpaları da barındırır. Bu halılar, şark köşelerinin minderleri ile uyumlu olacak şekilde seçilir ve halıların üzerine yerleştirilen orta sehpalar ile şark köşesi takımları tamamlanmış olur.

Siz de en iyi şark köşesi modelleri ve fiyatları ile tanışmak için kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Şark Köşesinin Unsurları

Şark köşeleri, belirli unsurlardan oluşur. Şark köşesi takımları ile şark odalarını belirleyen unsurlardan ilki sedirlerdir. Bu takımların ana mobilyası olan sedirler geleneksel olarak ayaklı ya da ayaksız tercih edilebilir. Modern şark köşesi takımları, köşe koltuk takımı şeklinde tasarlandığı için ayaklıdır ama ayaklar mobilyanın malzemesine uygun olarak oymalı ahşapla ile kapatıldığı için divanın ayakları gözükmez. Modern şark köşeleri, şark köşesi koltuk takımları biçiminde dizayn edildiği gibi tamamıyla minder döşenerek de tasarlanabilir. Bu modellere yer minderi şark köşesi adı verilir. Yani sedirsiz şark köşesi takımları da mevcuttur.

Şark köşelerinin bir diğer unsuru şark köşesi yastığı da denilen sedir minderleridir. Bu minderler olmadan şark köşesi düşünülemez. Çünkü bu mobilyaların tüm desen ve renklerini veren ve Anadolu kültürünü yansıtan parçalar minderler olmaktadır.

Şark Köşesi Nasıl Dekore Edilir?

Evinizde ya da iş yerinizde retro bir esinti yaratarak Anadolu kültürüne vurgu yapmak istiyorsanız bir şark köşesi ya da şark odası dizayn edebilirsiniz. Öncelikle seçeceğiniz mobilyayı belirleyerek şark köşesi yapmayı düşündüğünüz mekâna uygun olup olmadığına ve boyutlarına bakmanız gerekir. Eğer dekorasyon için ayırdığınız oda ya da köşe yeterince büyükse bir köşeyi kullanmak yerine odanın tamamını kullanabilirsiniz. Yani iki şark köşesi takımını da edinebilir birleştirerek daha etkili bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

İkinci adım, dekorasyon için beğendiğiniz şark köşesi takımını edinmek olacaktır. Bu takımlar isteğe göre yüksek sediri bulunan ahşap şark köşesi modelleri ile sedirsiz şark köşesi takımları arasından tercih edilebilir. Bir şark odası ya da şark köşesi oluşturmanın ikinci adımı minderlere uygun halı seçmektir. Halı seçimini de yaptıktan sonra ikramda bulunmanızı sağlayacak ve davetlilerinizi rahat ettirecek bir orta sehpa ya da seçtiğiniz divanın büyüklüğüne göre masa tercih etmelisiniz.

Şark odanızı daha çarpıcı hale getirmenin yolu duvar halılarından geçer. Böylece şark köşesinde tam bir Anadolu esintisi yaratabilirsiniz. Duvar halısının minder ve yer halıları ile uyumlu olması ise atlanmaması gereken bir detaydır.

Küçük aksesuarların seçiminde ise konseptinizin tamamlanması için bakır kaplar ile siniler size yardımcı olacaktır. Duvarlara monte edilmiş ahşap rafların üzerine yerleştireceğiniz bu aksesuarlar ile şark köşenizi bütünleyebilirsiniz. Anadolu çizgilerini yaşam alanlarınıza taşımak için Evgör’ün şark köşesi oturma grubu fiyatları hakkında sitemizden bilgi alabilir, siparişinizi hemen verebilirsiniz.

devamını oku...
kapat...
Şark Köşesi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.