sadsad x
asdasd

Sehpa Modelleri

Evlerimizde ve iş yerlerimizde konfor sağlamak ve estetik bir görünüm yakalamak için sadece mobilyalar yeterli olmaz. Dekoratif ürünler ve mobilya parçaları da stilin ve zevklerin tam yansıtıldığı rahat ortamlar yaratmak için gereklidir. Dekoratif mobilyaların vazgeçilmezlerinin başında ise sehpalar gelir. Sehpalar, her salon ve oturma odasında bulunan işlevsel ürünlerdir. Fonksiyonelliği sayesinde yalnızca konuk ağırladığımı ve dinlediğimiz alanlar olan oturma odaları ve salonlarda değil, evlerin tüm mekanlarında konumlandırılan sehpa çeşitleri şık bir görünüm için de bire bir mobilya parçalarındandır. Estetik, konfor ve işlevselliği kullanıcılara bir arada sunan bu küçük mobilyalar, birer tamamlayıcı parçadır. Bu nedenle sehpaların belirlenen mekânda yer alan diğer mobilyalarla uyumlu olması aranan özelliktir. Yakaladığı ahenge ve zevklere göre seçilmelerinin yanında stile de uygun olması gereken sehpa çeşitlerinin farklı modelleri bulunmaktadır.

Sehpa Çeşitleri Nelerdir?

Ev, iş yeri, yurt, otel ve ofis gibi tüm yaşam alanlarında kendine yer bulan sehpaların pek çok farklı çeşitleri mevcuttur. Sehpalar, öncelikli olarak şekillerine ve boyutlarına göre çeşitlenir. Şekilleri baz alındığında en çok tercih edilen sehpa modelleri dikdörtgen, kare ve yuvarlak sehpa çeşitleri olmaktadır. Son derece işlevsel olan bu modellerin yanı sıra son yıllarda farklı biçimlerde dizayn edilmiş sehpa modellerine de rağbet oldukça fazladır. Özellikle asimetrik modeller ile çiçek deseni şeklinde tasarlanmış sehpalar ve belirli bir formu bulunmayan çeşitler yaşam alanlarında modern bir hava yaratmak için günümüzde kullanılmaktadır. Biçim ve form özelliklerinin yanında ihtiyaca ve mekânın büyüklüğüne göre mini, midi ve büyük sehpalar da yaşam alanlarında yerlerini alırlar.

Yapıldıkları Malzemeye Göre Sehpa Çeşitleri

Sehpaların boyut ve forma göre çeşitlenmesinin yanında bir diğer ayrım noktaları da yapıldıkları materyaldir. Yani sehpa çeşitleri üretildikleri malzemeye göre ahşap, metal, mermer, cam ve plastik olmak üzere sınıflara ayrılırlar. 

Ahşap Sehpalar

Sehpalar, genellikle ahşaptan imal edilir. Böylece diğer mobilyalarla uyumu daha kolay yakalanır. Ahşap sehpalar ahşabın kalitesine göre dayanıklı ve daha uzun ömürlü bir kullanım sunduğu için tercih edilir. Fakat ahşap kalitesi düşükse sehpaların kullanım ömrü kısalır. Bu ürünlerin tercih edilmesinin nedeni ise fiyatlarının uygun olmasıdır. Ama her mobilya gibi sehpa çeşitlerinin de sağlam olması ekonomik olarak da avantaj sağlar.

Metal Sehpalar

Ahşap sehpalar dışında en sağlam ve dayanıklı sehpa modelleri metal sehpalardır. Özellikle pirinç gibi sert metallerden üretilen sehpaların uzun yıllar kullanılabildiği açıktır. Salon, oturma odası ve mekanlarınızın tüm alanlarında kullanabileceğiniz metal sehpalar hem klasik hem de modern mobilyalarla rahatlıkla uyum sağlayabilir.

Mermer Sehpalar

Sehpaların alt modülleri ile üst modülleri farklı malzemelerden yapılan modelleri de mevcuttur. Örneğin daha çok metal ayakları olan sehpalarda tercih edilen cam ya da mermer üst modül kullanımı yıllardır yaygın olarak yaşam alanlarında görülmektedir. Mermer üst modülü bulunan sehpa çeşitleri çok sağlam ve yıllarca kullanabileceğiniz ürünleri içerir. Mermer hem çok dayanıklı hem de çık olduğu için sağlam ve estetik mobilya arayışında olanlar için iyi bir tercihtir. Ama kırılma, çizilme ve aşınmalara karşı oldukça dirençli olan mermer sehpalar mermerin ağırlığı nedeniyle çok pratik ürünler değillerdir. Mermer sehpaların yerlerinin değiştirilmesi ve taşınmaları kolay olmadığından sabit şekilde kullanılması uygundur.

Cam Sehpalar

Mermer üst modülleri bulunan sehpaların tersine cam sehpalar nazik eşyalardır ve bakımı konusunda özen ister. Cam sehpalar, konumlandırıldıkları mekâna sade ve şık bir hava katmaları ile bilinirler. Bu sehpa çeşidinde dayanıklılık özelliğini arayanlar için daha kalın camlı modeller tavsiye edilir. Fakat bu modellerin de taşınması ve pratik kullanım sunması camın ağırlığı nedeniyle zorlaşmaktadır. İster ince ister kalın camdan yapılmış olsun cam sehpaların bulundukları mekâna kattıkları zarafet ve estetik tartışılmaz.

Plastik Sehpalar

Plastikten üretilen sehpalar özellikle teras, bahçe ve balkon gibi açık alanlarda kullanıma uygun ürünlerdir. Çünkü plastik malzeme nemden ve hava koşullarından çok fazla etkilenmez. Ahşabın su ve nem ile temasında oksitlenme yaptığı bilinmektedir. Mermer ve cam ise dışarıda zarar görebilen kıymetli bir malzeme olduğundan bahçe, teras ve balkonlar için tercih edilmez. Bu nedenle dış mekanlarda özellikle suyun zarar veremeyeceği plastik sehpalar kullanılır. Ayrıca plastik sehpaların maliyeti daha düşün olduğu için kullanıcılara fiyat avantajı da sağlar.

İşlevlerine Göre Sehpa Çeşitleri

Sehpalar; boyut, form ve malzemeleri baz alınarak sınıflandırıldığı gibi farklı ihtiyaçlara cevap vermeleri bakımından da kategorize edilebilir. Fonksiyonlarına ve kullanıldığı alanlara göre sehpa çeşitleri orta sehpalar, yan sehpalar, zigon sehpalar, fiskos sehpalar ve televizyon sehpalarıdır.

Orta Sehpalar

İdeal kullanım alanları salon ve oturma odaları olan orta sehpa modelleri işlevsel ve konforlu ürünlerdir. Salonlarda ve oturma odalarında gerekli olan tüm ürünleri ve dekoratif aksesuarları yerleştirebileceğiniz orta sehpalar, genellikle dikdörtgen biçimde tasarlanır. Geniş alanlarda ise yuvarlak ve büyük modeller kullanılabilir.

Yan Sehpalar

Çoğunlukla küçük boyutlarda üretilen ve servis sehpaları olarak da bilinen yan sehpalar, geniş olmayan odalarda kullanılmak üzere edinilen ürünlerdir. Sadece oturma odası ve salonlarda değil çocuk odası, yatak odası ve hatta mutfaklarda işlev gören yan sehpa çeşitleri koltuk ve yatak yanlarına yerleştirilir. Minik bir kahve masası, çiçek rafı ve diğer aksesuarların konumlandırılacağı bu ürünler rahatça taşınabilir oldukları için çok pratiktir.

Zigon Sehpalar

Yılların eskitemediği zigon sehpalar, çoklu sehpa modelleri olarak da bilinir. Az yer kapladıkları ve ihtiyaç duyulduğunda tüm parçalarının kullanıma açık olduğu bu sehpa modeli hem geniş hem de küçük boyutları olan mekanlarda pratik kullanım sunar. Her tür form ve modeli bulunan zigon sehpa çeşitleri en çok tercih edilen sehpalar olmaktadır.

Televizyon Sehpaları

Sehpa çeşitleri içinde oldukça farklı bir işlevi bulunan televizyon sehpaları, TV ünitelerinden farklı olarak tam bir sehpa biçimimde tasarlanır. Bu ürünler, televizyonun boyutlarına göre seçilir ve işlevleri televizyonu taşımaktır. Televizyona uyumlu olacak biçimde dikdörtgen dizayn edilen TV sehpaları, sade ve minimal bir görünüm elde etmek isteyenler için idealdir.

Fiskos Sehpalar

Zarafeti ile yaşam alanlarının estetiğini artıran mobilyalardan biri fiskos sehpalarıdır. Bu sehpalar, genellikle dekoratif aksesuarların sergilenmesinde kullanılır ve mekâna şık bir hava katar. Lamba, çiçek, kitap, biblo gibi ürünleri konumlandıracağınız fiskos sehpalar ve diğer tüm sehpa modellerini Evgör avantajlarından faydalanarak edinebilirsiniz.

devamını oku...
kapat...
sehpa çeşitleri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.