sadsad x
asdasd

Yatak Ölçüleri: Tek ve Çift Kişilik Yatak Ölçüleri Nelerdir?

EKLENME TARİHİ: 23 Mart 2023

Yatak odalarımız için yatak seçimi yaparken ilk kriterimiz yatağın ölçüleri olmaktadır. Yatak ölçüleri hem kullanıcı sayısına göre hem de yatağın yerleştirileceği odanın büyüklüğüne göre belirlenir. Bu ölçülerdeki öncelikli ayrım yatağın tek ya da çift kişilik olmasına bağlı olarak yapılır. Kapasitesi ne olursa olsun yatak ölçüsü mükemmel uyku, dolayısıyla sağlık için son derece önemli bir etkendir. Yani yatak alırken yatağın yumuşaklığı, dokusu ve sünger ile yay özellikleri gibi unsurların yanında yatağın genişliği ve bu genişliğe bağlı olarak kaplayacağı alan da belirleyicidir. Tek ve çift kişilik yatak ölçüleri standart ölçülere sahip olabildiği gibi standardın dışında da boyutlarda olabilir.

Standart Yatak Ölçüsü Nedir?

Yatak üretimi yapan firmalar dünya çağında belirli ölçüleri baz almak durumundadırlar. Buna bağlı olarak yetişkin yataklarında ortalama insan boyu 1,70 metre olarak belirlenir. Üreticiler tarafından enine yatak ölçüsü ise 75 santimetre düşünülür. Bu ölçülere yastık payı ve hareket edebilme kapasitesi dahil edilmez. Ama genellikle tek kişinin konforlu biçimde uyuyabileceği alanın boyutları 1,90 metre boya ve 90 santimetre ene sahip olmalıdır, diyebiliriz. Yatak ölçüleri tek bir insan üzerinden hesaplanır ve çift ve tek kişilik yatak ölçüleri bu hesaplamaya göre yapılır. Elde edilen bu boyutlar asgaridir. Konforu artırmak için asgari ölçülerin üzerine çıkılmalıdır.

 yatakolculeri1

Tek Kişilik Yatak Ölçüleri

Tek kişilik yataklar çocuk ve gençlere uygun yataklar ile tekli yetişkin yataklarını kapsarlar. Bir kişinin uyku ihtiyacına cevap veren tek kişilik yataklar özellikle dar alanlarda kullanıma uygundur. Bu yatakların asgari ölçüsü, yani standart büyüklüğü 90 santimetre en ve 190 santimetre boydur. Daha geniş bir tek kişilik yatağa gereksinim duyanlar 120 santimetre eninde, 190 santimetre boyunda yatakları tercih ederler. Kullanılacak odanın şekline göre uzunluğu standarttan 10 santimetre daha fazla olan 90 santimetre genişliğinde ve 200 santimetre boya sahip yataklar da üretilmektedir. Ayrıca geniş mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış 100 santimetreye 200 santimetre olan maksimum büyüklükte tek kişilik yatakları da piyasada bulmak mümkündür.

 yatakolculeri2

Çift Kişilik Yatak Ölçüleri

Yatak odası takımları içinde asal parçalar olma niteliğini taşıyan çift kişilik yataklar, çiftler tarafından kullanılabildiği gibi konforlu bir uyku çekmek isteyen ve tekli yataklarda rahat edemeyenler için de doğru bir tercihtir. Çift kişilik yataklarda asgari ölçüler 140 santimetre en ve 190 santimetre boy olmaktadır. Ama az yer kaplaması arzu edilen çift kişilik yataklarda en çok tercih edilen ölçüler 160 santimetreye 180 santimetre olmaktadır. Bu standart yatak ölçüsünü bir boy daha büyütmek istediğinizde değerlerde en sabit kalırken boyun arttığını görmek mümkündür. Yani, standardın bir değer büyüdüğü yatakların ölçülerinde 160 en boyu sabit kalırken uzunluk 10 santimetre artarak 2 metreye ulaşır. Yatağın eninin artmasını istediğinizde ise 20 santimetrelik bir artışla 180 santimetreye 200 santimetre boyutlarına sahip çift kişilik yataklar karşınıza çıkar. Son yıllarda yataklarında konforu üst seviyelere çekmek isteyenler için 2 metre en ölçüsü ile 2 metre boy ölçüsü bulunan yataklar da üretilmektedir. Ama bu yataklar için geniş bir mekân gerektiğinden 2’ye 2 yataklar herkesin tercihi olamamaktadır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.