sadsad x
asdasd

TV Ünitesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

EKLENME TARİHİ: 22 Mart 2022

Son yıllardaki teknolojik gelişmelerin ardından televizyonların çalışma prensibi ve fiziksel özelliklerinin değişmesi ile birlikte tüm yaşam alanlarında televizyon üniteleri kullanılması gerekli hale geldi. Günümüzde salonların, oturma ve bekleme odalarının vazgeçilmez mobilyaları olan TV üniteleri, ev ve ofis dekorasyonunda aranan parçalar. Televizyon üniteleri alırken ise konumlanacağı odaya uygun olup olmadığı, hangi işlevlerinin bulunması gerektiği, stilinizi ne kadar yansıttığı ve kalitesi gibi birçok noktaya dikkat etmeniz gerekiyor.

 tv üntesi nasıl seçilir

TV Ünitesi Seçimini Ölçülerine Göre Yapın

Televizyon ünitesi satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ünitenin boyutlarının televizyonunuza ve konumlandırmayı düşündüğünüz alana uygun olup olmadığıdır. TV üniteleri, dekoratif ürünler olmalarının yanında televizyonların korunması ve muhafaza edilmesi için de işlev görürler. Bu da ünitenin televizyondan çok büyük ya da çok küçük ölçülerde olmaması gerektiği anlamına gelir. Televizyon ünitesi alırken televizyonunuzun kaç inç olduğu esas alınmalıdır. İnç, bir uzunluk ölçüsü olarak ekranın boyutları hakkında net bilgi edinmemizi sağlar. Fakat TV ünitelerinde bu ölçü santimetre olarak verilebilir. Televizyonunuz için hangi TV ünitesinin uygun olacağını belirlerken inç ölçüsünü santimetreye çevirmeniz size yardımcı olacaktır. Bunun için ise 2,54 santimetrenin 1 inç olduğu bilinmeli ve televizyon ünitesi seçimi hesaplama sonunda ulaşılan ebatlarda yapılmalıdır.

Satın alacağınız TV ünitesini sadece televizyonun boyutlarına göre seçmeniz doğru değildir. TV ünitesini yerleştireceğiniz mekânın ölçüleri de bu tercihi yaparken dikkate alınmalıdır. Örneğin, TV ünitesi televizyonunuza uygun olabilir ama ek parçaları nedeniyle mekânı fazlaca daraltacaktır. Bu da tek parça ya da daha az işlevi bulunan bir televizyon ünitesi seçmenizi zorunlu kılar. Ayrıca çok büyük olan salon ve oturma odalarında televizyonunuz küçük olsa da daha büyük ve çok parçası bulunan TV ünitelerini kullanmanız dekoratif açıdan tercih edilebilir.

TV Ünitesi Seçimini Depolama Alanı ve İşlevlerini Dikkate Alarak Yapın

Televizyon ünitesi seçiminde depolama alanı ihtiyaçlarınıza yönelik karar vermeniz de önemlidir. TV ünitelerinin kapaklı ve çekmeceli dolaplar, kitaplık ile raflı modellerin yanı sıra minimal çeşitleri de bulunmaktadır. Ayrıca bu ürünlerin en sade ve yer kaplamayacak olanları duvara montelenebilen televizyon üniteleridir. Minimal modeller genellikle depolama ihtiyaçlarına cevap vermez ve mekânı ekonomik kullanmak adına tasarlanmış ürünlerden oluşur. Küçük salon ve oturma odaları için ideal olan bu TV ünitelerinin işlevi dekoratif olmaları ve televizyonu muhafaza etmeleridir. Sehpa ve raf bulunan modelleriyle ise televizyon kumandası, uydu alıcı, modem gibi televizyon ile birlikte kullanılan aparatların yerleştirilebileceği alan da açılmış olur. Kitaplık, çekmece, dolap ve raflarla kombinlenmiş TV üniteleri ise salon ve oturma odalarındaki tüm eşyalarınızın yerleştirilmesine olanak sağlarken dekoratif ürünleri de sergilemenize imkân verir. Dolayısıyla bu modeller mekanlarda başka bir mobilyanın kullanılmasını gerektirmez ancak kombin modeller fazla yer kaplar ve daha çok büyük alanlar için uygundur.

 tv ünitesi seçerken dikkat edilmesi gerekenler

TV Ünitesinin Stilinize Uygun Olması ve Kalitesi de Önemlidir

Yaşam alanlarınızın zevkinizi ve tarzınızı yansıtması mobilya seçiminizle mümkündür. Televizyon üniteleri hem işlevsel birer mobilya hem de dekoratif ürünler olarak stilinizi ortaya koymanızı sağlayan ana dekorasyon ürünlerinin başında gelir. Bu doğrultuda seçeceğiniz televizyon ünitesinin tarz, renk ve model açısından diğer mobilyalarınızla ahenkli olması ve zevklerinizi temsil etmesi koşulları seçiminizi belirleyen etkenler olur. Yani klasik tarz seviyorsanız ve diğer mobilyalarınız klasik modelse TV ünitesini daha sade ve minimal seçmeniz beklenemez. Ya da modern tarz bir mekân yarattıysanız oymalı, varaklı bir TV ünitesi bu alandaki ahengi bozacaktır. Dolayısıyla TV ünitesi seçiminizi mekanınızın tarzına ve kendi stilinize göre yapmanız önemlidir.

Her mobilya gibi TV üniteleri de üretildiği malzemenin kalitesine göre sınıflanır. Kaliteli mobilya seçimi ise uzun süreli ve sorunsuz bir kullanım sunar. Tarzınıza göre en kaliteli TV ünitesi seçimini yapmak için Evgör’ün klasik TV üniteleri ile lüks TV ünitesi modellerine göz atabilirsiniz.


Berjer Seçerken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler başlıklı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.