sadsad x
asdasd

Çocuk Odası Tasarlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

EKLENME TARİHİ: 19 Mayıs 2022

Anne ve babalar çocuklarının fiziksel sağlığı ve sağlıklı zihinsel ve psikolojik gelişimi için ellerinden geleni yaparlar. Çocuklarının beslenmesinden bilişsel aktivitelerine, oyun ihtiyacından güvenliğine kadar her şeyini düşünen ebeveynler mobilya seçiminde de oldukça titiz davranıyorlar. Özenle dekore edilen çocuk odalarında hiçbir noktayı eksik etmemek ve çocuklara uygun mobilya ve dekorasyon tercihleri yapmak için ise anne ve babalar zaman zaman bir rehbere ihtiyaç duyabiliyorlar. Bu doğrultuda çocuk odası tasarlarken ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenler noktaları sizler için bir araya getirdik.

 cocukodasi1

Çocuğunuzun Zevklerini Ön Planda Tutun

Çocukların evde en çok vakit geçirdikleri alanlar kendi odalarıdır. Dolayısıyla çocuğunuzun zevklerine göre döşenmiş bir mekâna sahip olması mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlar. Çocuk odası için mobilya ve aksesuar seçerken mutlaka onun da fikrini alın. Çocukların özgür seçimleri rengarenk ve neşeli bir mekân yaratılmasında etkilidir. Kendi yaşam alanındaki eşyaları seçme işini her konuda cesur davranmayı başarabilen çocuklara bırakın. Sonunda göreceksiniz ki tasarladığınız oda sizin düşündüğünüzden çok daha zevkli ve eğlenceli şekilde döşenmiş olacak.

Doğal Malzemelerden Elde Edilmiş Ürünleri Tercih Edin

Çocukların mutluluğu kadar sağlıkları da önemlidir. Yetişkinlere göre çok daha hassas olan çocuk bünyesi her türlü kimyasaldan ve alerjik reaksiyona sebep olan maddeden uzak tutulmalıdır. Bu nedenle çocuk mobilyaları alırken zararlı boya, cila ve diğer materyalleri içermediğinden emin olun. Ayrıca halı, perde, mobilya örtüsü ve koltuk kumaşlarının sentetikten üretilmemesine de dikkat edin. Cilasız ve işlemden geçmemiş ahşap malzemeler ile organik materyalleri çocuk odalarında çekinmeden kullanabilirsiniz. Üretim aşamasında sağlığa zararlı hiçbir kanserojene yer vermeyen Evgör’ün çocuk odası modelleri ile çocuk mobilyalarına da mutlaka göz atın.

İşlevli Mobilyaları Belirleyin

Çocuk odalarının dekorasyonu için sağlıklı materyallerden üretilmiş mobilyalarla birlikte çocukların ihtiyaçlarına tam olarak cevap verecek kaliteli ve kullanışlı ürünleri belirleyin. Kaliteli malzemelerden elde edilmiş bir mobilya hem sağlıklı hem de uzun ömürlü olur. Fakat çocukların büyüme hızı düşünüldüğünde bu mobilyaların uzun süre kullanılmayacağı düşüncesi de anne ve babalarda hakimdir. Fakat artık mobilyalar çocuğun gençliğe adım attığı yıllarda da rahatlıkla kullanmasına uygun şekilde tasarlanıyor. Örneğin çocuk yatakları çocuğunuz büyüdüğünde tek kişilik genç yatağına çevrilebiliyor. Bu şekilde yıllarca işlevini yitirmeyen kaliteli çocuk odası mobilyalarını tercih etmeniz ekonomi yapmanız anlamına da geliyor.

cocukodasi2 

Çocuğunuzun Konforunu Atlamayın

Çocuk odası tasarlarken çocuğunuzun odasını konforlu bir alan haline getirmeyi de atlamayın. Çocukların rahat bir yatakta uyuyup geniş bir alanda oyun oynaması ve ders çalışması zihinsel, fiziksel ve psikolojik gelişimi için şarttır. Bu doğrultuda çocuk odalarında araba ve ev biçiminde tasarlanmış yataklar ile çalışma alanları bulunan ranzaları çocuğunuzun isteğine göre kullanabilirsiniz. Çocuklar böylece odalarında hem oyun oynayıp hayal güçlerini geliştirebilecek hem de yaşamsal ihtiyaçlarına cevap bulabilecekleri bir mekâna sahip olabilecekler. Odanın sağladığı zihinsel ve psikolojik rahatlığın yanında mobilya ve aksesuarların fiziksel konforu da garanti etmesine özen gösterin.

Çocuklarınıza Geniş Bir Alan Yaratın

Mobilya tercihlerinizi her mekânda olduğu gibi çocuk odalarında da odanın ölçülerine göre yapın. Fazla eşya çocuğun alanını daraltır. Bu da konfordan ve estetikten uzak bir hava yaratır. Odayı daha geniş göstermek için aydınlatmalardan yararlanabilir, aydınlatması bulunan çocuk mobilyalarını edinebilirsiniz. Aynı zamanda geniş depolama alanı sağlayan çocuk mobilyaları da odada alan açılmasına yardımcı olacaktır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.