sadsad x
asdasd

İyi Bir Uyku İçin Hangi Yastıklar Tercih Edilmeli?

EKLENME TARİHİ: 20 Nisan 2022

Sağlığımız için iyi bir uyku çekmemiz çok önemlidir. İyi bir uykunun anahtarı ise uyuyacağınız mekânda doğru koşulları oluşturmak ile doğru yatak ve yastık seçimi yapmaktan geçer. Yatak odanızın siz uyurken ışık almaması, oda sıcaklığının ideal derecede olması, yatak odasındaki eşyaların sade olması gibi faktörler deliksiz bir uykunun koşullarını oluşturur. Odanızın fazla aydınlık olması uyku kalitenizi düşürürken sıcaklığın yüksek ya da az olması da uykuya dalmanızı zorlaştıracaktır. Ayrıca yatak odalarının fazla eşya ile doldurulması da rahatsızlık hissi yaratır. Bu nedenle minimal düzeyde eşyanın bulunduğu modern yatak odaları tercihiniz olabilir. Ayrıca uykunuzun düzenli olması da yorgun uyanmamanız için önemlidir. Tüm bu etkenlerin yanında rahat bir yatak ve mutlaka size uygun bir yastık tercih etmeniz de deliksiz uyumanızı sağlar. Fakat yastık seçiminizi belirleyen bazı unsurları da sizin için hangi yastığın doğru olduğunu tercih etmeden önce bilmeniz avantajınıza olacaktır.

 yastık seçimi

Yastık Seçimi Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Verimli bir uyku uyumak için oda koşulları ve yataklar kadar yastık seçimi de önem arz eder ancak yastık seçimi yapmadan önce nasıl bir pozisyonda uyuduğunuzu belirlemeniz gerekir. Sırt üstü uyuyorsanız boyun ve sırt bölgesine baskı yapmayan, böylece omurganızın şeklinin korunmasını sağlayan yastıkları tercih etmeniz önerilir. Yana dönerek uyuyanlar için ise boynu destekleme özelliğine sahip olan yastıklar idealdir. Eğer yüzüstü uyumayı seviyorsanız nefes alışverişini engellemeyen yumuşak yapıdaki yastıkları edinin.

Yastık seçiminizi yatağınızın sertliği de belirler. Yatağınız yumuşaksa vücudunuz yatağa gömülür ve bu sebeple yüksek yastıklar omurganızın doğal şeklinin korunmasına izin vermeyeceğinden sizi rahatsız eder. Yumuşak yataklarda ince yastıklar kullanılmalıdır. Sert yataklarda ise baş kısmınız vücudunuza göre yukarıda kalır. Bu nedenle tercih ettiğiniz yastık başınızı dengelemelidir.

Vücut ısınız da yastık seçiminizi etkileyen unsurların başında gelir. Örneğin geceleri terliyorsanız hava geçirgenliği bulunan yastıkları kullanmanız uygun olacaktır. Çok terleyenler için pamuk yastıklar tavsiye edilirken, elyaf yastıklar terlemeyi artıracağından pek de önerilmez. Tüm bu noktaları belirledikten sonra iyi bir uyku çekmek için yastık çeşitleri arasında doğru seçimi yapabilirsiniz.

 yastık çeşitleri

Yastık Çeşitleri

Kaliteli ve kesintisiz bir uyku uymak ve yorgun uyanmadan günün verimli geçmesini sağlamak için gerekli olanlardan biri de yastıklardır. Yastık seçimini doğru yapmak ise bu ürünlerin çeşitlerinin neler olduğunu bilmekten geçer.

Yastıklar, dolgu malzemelerine göre sınıflanırlar. Son yıllarda en çok tercih edilen yastık çeşidi vicso modellerdir. Visco yastıklar omurgayı destekledikleri için boyun, omuz ve sırt ağrılarının azalmasını sağlar ve kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Bu yastıklar ayrıca hava dolaşımına müsaade ettikleri için de sağlıklı ve konforlu birer tercihtir.

Kuş tüyü yastıklar ise vücut ısısını dengelediği için ve yumuşaklığı nedeniyle tercih edilir. Fakat bu yastıklar çok yumuşak olduklarından omurga sorunları olanlar için uygun değildir. Kuş tüyü yastıklar gibi bambu yastıklar da rahatlık sunar. Bambu yastıklar terleme problemi olanlar için bire birdir ama fazla yumuşak olmaları sebebiyle her kullanıcıya uyum sağlayamazlar. Çevre dostu ve konforlu bambu yastıklardan farklı olarak yaygın biçimde kullanılan elyaf yastıklar uygun fiyatlı olmaları nedeniyle sıkça tercih edilir.

Üretimi yün ve pamuk dolgusu ile yapılan yastıkların diğer yastık çeşitlerine göre en uzun ömürlüler olduklarını söylemek mümkündür. İçerdiği malzemeler sayesinde formunu uzun süre koruyan pamuk ve yün yastıklar terlemeyi de önlerler ancak yün yastıkların yazın kullanılması tavsiye edilmez. Pamuk yastıklar ise her mevsim kullanıma uygundur.


Bir önceki blog yazımızı da inceleyebilirsiniz: Oturma Odalarınız İçin Tercih Edebileceğiniz Köşe Takımları

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.