sadsad x
asdasd

Orta Sehpa Dekorasyonu İçin Öneriler

EKLENME TARİHİ: 26 Mayıs 2022

Salon ve oturma odalarının en kullanışlı mobilyalarından biri orta sehpalardır. Her evde kendine yer bulan orta sehpalar tamamlayıcı mobilyalar olmalarının yanında pratik faydaları da olan ürünlerdir. Orta sehpa modelleri ile konuklarınıza ikramlarda bulunabilir, keyifli sohbetlerde ya da televizyon izlerken atıştırmalıklarınızı bu sehpaların üzerine yerleştirebilirsiniz. Orta sehpaların işlevli birer mobilya olmalarının yanında dekoratif özellikleri de bulunmaktadır. Orta sehpalar küçük mobilyalar olarak birer detay gibi görünse de aslında ortama şıklık ve estetik katan parçalardır. Bu parçaların dekorasyonu için ise ayrı bir özen gösterilmesi daha güzel bir salon ya da oturma odası yaratmanıza yardımcı olacaktır.

 ortasehpadekorasyonu1

Bitkileri Kullanın

Orta sehpa dekorasyonu yaparken en sık tercih edilen yöntem bitki kullanımıdır. Bitki kullanımında dikkat etmeniz gereken ise sehpanızın boyutlarına ve sehpa yüzeyinde kullanacağınız alana göre bir bitki seçmek olmalıdır. Örneğin, orta sehpayı sadece dekoratif amaçlı değil, etkin şekilde kullanmak istiyorsanız ve boyutları küçükse iri bitkiler tercih etmemelisiniz. Bu durumda minik bir saksıda küçük bir çiçeği sehpanın bir köşesine yerleştirmek uygun olacaktır.

Orta sehpaya yerleştireceğiniz bitkilerin canlı ya da yapay olması da önemlidir. Çiçeğe bakmak ve onu düzenli olarak sulamak size zor gelecekse yapılacak en iyi şey yapay bir çiçek edinmek ya da kaktüs gibi dayanıklı bitkilere yönelmektir. Ayrıca evinizde evcil hayvanınız varsa canlı bitkilerden uzak durmanızı öneririz.

Farklı Objelerle Mekanlarınıza Hava Katın

Orta sehpalarınızı saksı bitkileri ve vazoya yerleştirilmiş çiçeklerle süslemek orta sehpa dekorasyonunda en bilinen yöntemdir. Bu klasik yöntemin yerine değişik objeler kullanarak mekanlarınızda farklı bir hava yakalayabilirsiniz. Bu objeler kitaplar, mumlar, biblolar, tespihler, boncuklar, saatler, büyüteçler, sabunlar, şişeler, fotoğraf çerçeveleri, üç boyutlu puuzlelar, tütsüler, küçük lambalar ve oda kokuları arasından sevdiğiniz ürünler olabilir. Gaz lambası, bakır tepsi, ibrik gibi nostaljik nesneler ile retro bir esinti yaratabilir, cam objelerle salon ve oturma odalarınıza zarafet katabilir, seramik ürünlerle modern bir hava yakalayabilirsiniz.

 ortasehpadekorasyonu2

Dekoratif Ürünlerle Orta Sehpanızın Düzenli Kalmasını Sağlayın

Tüm mekanlarda eşyaların düzenli olması karmaşa hissini azaltır ve genel estetiği artırır. Bu düzenin sağlaması ise genellikle kapaklı dolaplar ve raflar ile yapılır. Orta sehpa gibi çok kullanılan ve üstü açık yüzeyi bulunan mobilyaların düzenli bir görünüme imza atamayacağı düşünülür. Aslında orta sehpaların üzerine dekoratif objeler yerleştirerek ve bu objelerin içine küçük ürünleri koyarak daha estetik ve düzenli bir ortam yakalamanız mümkündür. Bunun için orta sehpalarınıza hasır sepetler, değişik boyutlarda dekoratif kutular, derin tabaklar ve tepsiler koyabilirsiniz. Bahsi geçen objelere dağınık görüntünün önüne geçmek için küçük eşyalarınızı koyabilir ve sehpanızda daha şık bir hava yaratabilirsiniz.

Odadaki Diğer Eşyalarla Uyuma Dikkat Edin

Orta sehpalar tamamlayıcı mobilyalar olarak genellikle diğer büyük mobilyalarla renk ve model açısından ahenkli olacak şekilde seçilir. Orta sehpanın dekorasyonunda da ahenk yaratacak objelerin kullanımı iyi bir sonuç almanızı sağlar. Örneğin klasik mobilyalarınıza uyumlu biçimde klasik tarz bir orta sehpanız varsa modern stil bir saat ya da lambayı sehpaya koymak yerine gösterişli bir fotoğraf çerçevesini tercih edebilirsiniz. Ya da minimal bir salon dekorasyonuna sahipseniz bakır ya da gümüşten yapılmış işlemeli dekoratif ürünleri orta sehpa dekorasyonunda kullanmak uyumsuz ve karışık bir hava yaratacaktır. Orta sehpanız için seçeceğiniz objeler hem renk hem de model olarak mobilyaların geneli ile ahenkli olmalıdır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.