sadsad x
asdasd

Chester Koltuk Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilir?

EKLENME TARİHİ: 19 Mayıs 2022

Ev dekorasyonunda asaletin simgesi olan Chester koltuklar göz dolduran modelleri ile her dönem moda olma özelliğini koruyan mobilyalardır. Modern ile lüksün birleştiği bu koltuk takımları klasik stile de ayak uydurabildiği için farklı modelleri ile her tarza hitap eden ürünlerdir. İlk olarak 17. yüzyılda üretilen Chester koltuk takımları o dönem İngiltere’nin sembolü halini almıştır. Chester koltuklar Birleşik Kralık’ın Chesterfield bölgesinin lordunun siparişi üzerine üretildiği için bu isimle bilinir. Lord Chesterfield’e yakışacak biçimde hem konforlu hem de gösterişli bir koltuk takımı yapmak isteyen üreticiler koltuk takımının lüks kumaşlardan üretilmesine de özen göstermişlerdir. Böylece ilk Chester koltuk takımları hakiki deri kullanılarak üretilmiştir. Model olarak ise koltuğun kaplandığı derinin eşit aralıklarla bölünmesi ve ortaya farklı bir görünüm çıkması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Chester koltuk takımları kumaşı bölen düğmeleri barındırmaktadır. 19 yüzyılda tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanan Chester koltuk takımları halen popülerliğini koruyan ve her dönem moda olmayı başaran mobilyalar arasında yer almaktadır.

 chester1

Chester Koltuk Takımlarının Özellikleri

 • Chester koltuk takımları İngiltere’nin Chesterfield bölgesinde 17. yüzyılda ortaya çıkmıştır.
 • Chester koltuklar modern ile lüksü bir araya getiren bir dizayna sahiptirler. Ayrıca klasik stile yaklaşan modelleri de bulunmaktadır.
 • Bu koltuklar salonlarında elit bir hava yakalamak isteyenler için ideal mobilyalardır.
 • Üretildikleri materyallerden görünümlerine kadar kalitenin ön planda tutulması anlayışıyla tasarlanan Chester koltukların ilk modelleri hakiki deri ile kaplanıyordu. Chester koltuk takımları daha sonra süet, nubuk, tay ve kadife gibi ağır ve sağlam kumaşlardan da üretilmeye başlandı.
 • Chester koltuk takımlarının ilk göze çarpan özelliklerinden biri kapitoneli yapısıdır. Kapitone işçiliği ile bu koltukların yüzeyi eşit aralıklarla bölünmüştür. Bu yapı çok sayıda düğme içermektedir.
 • Chester koltuklarda kol kısmı ile sırt kısım ya eşit ya da çok yakın yükseklikte olur.
 • İlk modellerinde genellikle tek ve koyu renklerden elde edilen bu koltukların günümüzde her rengi bulunmaktadır.
 • 19. yüzyılda yaygınlaşan bu koltuklar halen dünyada en çok tercih edilen mobilyalardandır.

 chester2

Chester Koltuk Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Chester koltuk takımı alırken tarzınızı belirlemeniz şarttır. Çünkü bu koltuklar lüks modern tarza daha yakın olsalar da daha gösterişli ve çarpıcı modelleri ile klasik modelleri de bulunmaktadır. Tarzınıza ve evinizin stiline en uygun Chester koltukları almaya özen gösterin.
 • Chester koltuk takımları farklı pek çok kumaştan üretilebiliyor. Bu kumaşlar arasında deri, süet, nubuk, kadife ve tay kumaş bulunuyor. Kumaş seçimi tamamen sizin koltuğu nerede ve nasıl kullanmak istediğinize bağlıdır.
 • Her koltuk takımında olduğu gibi Chester koltuklarda da konfor çok önemli. Bu koltuklar oldukça konforlu ürünler olsalar da sünger kalitesi konforun maksimuma çıkarılmasını sağlayan faktördür. Bu nedenle Chester koltuk takımı alırken sünger yumuşaklığını göz ardı etmeyin.
 • Chester koltuklarda işçilik ön plandadır. Kapitoneli yapı nedeniyle düğme barındıran Chester koltukların işçiliği birinci sınıf olmalıdır. Eğer düğmelerin dikişinde bir hata ya da bölmelerde bir eşitsizlik görüyorsanız bu koltukları edinmeniz doğru olmayacaktır. Bu nedenle bu koltukları alırken iyice inceleyip bakmanız gerekir.
 • Koltuk takımı edinirken koltukların renklerine de dikkat etmelisiniz. Chester koltuklar genellikle tek renk ve koyu tonlarda olur. Fakat bu takımların modern tarza yaklaşan modellerinde daha açık renkler mevcuttur. Klasik modellerde ise desenlere rastlanabilir. Buradaki seçim Chester koltuk takımını nereye konumlandıracağınızla ve zevklerinizle ilgilidir. Örneğin ofiste kullanılacak Chester koltuklar koyu renk ve desensiz tercih edilmelidir. Fakat evleriniz için diğer mobilyalarınızla ve stilinizle uyumlu olacak şekilde dilediğiniz Chester koltuğu seçebilirsiniz.


Yemek Odası Tasarımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.