sadsad x
asdasd

Yemek Odası Tasarımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

EKLENME TARİHİ: 05 Mayıs 2022

Konuklarımızı ağırladığımız ve günde en az bir kez ailelerimizle bir araya geldiğimiz mekanlar olan yemek odalarının dizaynı için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yemek odası tasarımında önceliği işlevselliğe vermeniz gerekir. Bunun için evinizde en doğru alanı seçmek esastır. Ayrıca yemek yiyeceğiniz mekânın dekorasyonunda tercih edeceğiniz mobilyalar konforlu ve estetik olmalıdır. Bu mobilyalar tasarımın iskeletini teşkil ettiği için hem diğer mobilyalarla uyumlu olmalı hem de yerleştirileceği alanın ölçülerine tam uygunluk göstermelidir.

>> Avangarde Yemek Odaları

 yemekodasitasarimi1

Yemek Odası Tasarımında Şıklık ile İşlevselliği Bir Araya Getirerek Verimli Bir Alan Yaratın

Yemek odası dizaynında ilk kriteriniz alanı verimli kullanmak olmalıdır. Bunun için yemek odası yapmayı planladığınız alanı evinizin en uygun yerine konumlandırmanız gerekir. Bu alanı belirledikten sonra mutlaka ölçü alarak ilerleyin ve bu ölçülere uygun biçimde yemek odası takımlarını seçin. Alacağınız yemek odası takımı mekânı daraltmamalı ve hareket özgürlüğü sağlamalıdır. Dolayısıyla yemek masasını alanın merkezine yerleştirmeniz ve konsol ile büfe gibi mobilyaları da masanın arka ya da yan kısımlarına almanız alanın genişlemesine yardımcı olacaktır.

>> Modern Yemek Odaları

Her akşam yemeğinizde kullanacağınız ve davetlerinizde konuklarınızı ağırlayacağınız yemek odaları konforlu olmalıdır. Bunun için doğru mobilyaları seçmeye özen gösterin. Masanızın açılır kapanır olması, sandalyelerin arkalıklı ve rahat olması ile diğer mobilya ve aksesuarların işlevselliği keyifli bir alan yaratmanızı mümkün kılar.

Yemek Odalarınızda Dekoratif Ürünleri ve Yardımcı Mobilyaları Kullanın

Yemek odalarında en çok ihtiyaç duyulan yardımcı mobilyalar konsol ve büfelerdir. Bu mobilyaları mutlaka yemek odası takımlarının parçaları olarak edinin ve genel uyuma dikkat edin. Yemek yerken ihtiyacınız olan tüm gereçleri konsol ve büfelere konumlandırarak işlevsel bir dizayn elde edebilir ve konforunuzu artırabilirsiniz. Aynı zamanda konsol ve büfelere biblo ve mum gibi küçük dekoratif ürünler de yerleştirerek şıklığı zirveye çıkarabilirsiniz. Aydınlatmalar ve aynalar ise alanı olduğundan geniş göstereceği için gereklidir. Tablolar, çerçeveler ve raflar gibi diğer küçük duvar aksesuarları ile de yemek odalarınızda zevkinizi yansıtmak da farklı bir hava yaratmanın yollarındandır. Ayrıca duvar boyasında kullanacağınız renkler, zemin döşemesi, halılar ve perdeler de önemli detaylardır ve bu unsurlar da yemek odanızın hem estetik görünmesine hem de konforlu olmasına katkı sunar.

 yemekodasitasarimi2

Yemek Odası Takımlarının Mekanla Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Yemek odaları, geçmişte genellikle salonlarla iç içe olurdu ve yemek için ayrı bir alan bulunan evlere nadir rastlanıyordu. Günümüzde hala birçok evde yemek odaları salonun bir köşesine yerleştirilmiş masa, sandalye ve konsollardan oluşan yemek odası takımlarına ayrılmış bir mekândan ibaret. Bu da yemek odası takımlarının salon mobilyaları ile uyumlu olması koşulunu beraberinde getiriyor. Amerikan mutfak trendinin son yıllarda yaygınlaşması ise yemek odası takımlarının mutfak dizaynı ile ahenkli olmasını gerekli kılıyor. Eğer yemek odanız için evinizde ayrı bir alan yaratmıyorsanız ve yemek odalarınız mutfak, salon ve oturma odasının bir bölümünde konumlanıyorsa tasarım yaparken mutlaka diğer mobilya ve dekoratif parçalarla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Dekorasyonda uyum yakalamanın temel mantığı model ve renk ahengidir. Yani klasik bir salon ya da mutfak tasarımına sahipseniz yemek odası takımları içinde klasik modelleri tercih etmelisiniz. Yaşam alanlarınızda modern ve minimal bir tasarımı benimsiyorsanız buna uyum sağlayacak yemek odası takımı modellerini dekorasyonunuzda kullanmalısınız. Renklerde ahenk yakalamak için ise yemek odalarınızı benzer renklerin tonlarıyla donatabilirsiniz. Kontrast renklerin kullanılması da ters bir ahenk yakalamak için sıra dışı bir seçenektir. Yemek odası tasarımında aykırı renkleri bir arada kullanmak daha modern bir hava yakalamanızı sağlar.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.