sadsad x
asdasd

Son Dönemin Modası: Montessori Mobilya Nedir?

EKLENME TARİHİ: 26 Mayıs 2022

Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz Montessori mobilyalar çocuk odalarının dekorasyonu için ideal ürünler olarak biliniyor. Montessori mobilyalarla yapılan ve felsefi ve bilimsel alt yapısı bulunan bu dekorasyon anlayışı tamamen çocuklara yöneliktir. Montessori stilinde çocukların öğrenmesine ve sağlıklı gelişmelerine olanak sağlayacak mobilyalar kullanılır. Doğumdan itibaren 18 yaşına kadar Montessori yöntemi ile dekore edilen çocuk odaları özellikle 0 ila 6 yaş arasındaki çocuklara oldukça yararlı olanaklar sunar. Çocuklar Montessori mobilyalarla kendilerini özgür ve bağımsız hisseder. Bu da çocukların sağlıklı kişilik ve psikolojik gelişimleri ile öğrenme yetilerini geliştirir.

Montessori mobilyaların özelliklerine ve bu mobilyalarla yapılan dekorasyonun çocuklara olumlu etkilerine geçmeden önce Montessori kavramını iyi anlamak gerekir. Böylece anne ve babalar çocukları için doğru mobilyaları seçebilir ve ideal dekorasyonu çocuklarının odalarında yakalayabilirler.

>> Çocuk Odası Takımları

 montessori1

Montessori Ne Demek?

Adını bir bilim insanı olan Maria Montessori’den alan “Montessori” kavramı aslında bir pedagojik yöntemdir. İtalya’nın ilk kadın doktoru olan Maria Montessori çocuklar üzerinde yaptığı araştırmalarda çocukların en çok hoşlandıkları şeyin bağımsız hissetmek ve bu doğrultuda özgür seçimler yapabilmek olduğu sonucuna ulaşmıştır. Montessori yöntemi de çocukların bağımsızlığı ve hür seçimleri üzerine kurulmuştur. Bu teoriye göre insan doğası gereği öğrenmeye istekli ve yatkın bir varlıktır ve öğrenme küçük yaşlarda kazanılıp geliştirilebilen bir yetidir. Fakat öğrenmek için çocukların kendi deneyimleri ve hatalarını görüp kendi kararlarını özgürce vererek tecrübe kazanmaları gerekir. Çocukların bu öğrenme deneyimini yaşamaları için destekleyici ve iyi hazırlanmış bir ortama ihtiyaçları vardır. Bu ortam sağlandığında çocuklar kendi gelişimleri için kendiliğinden harekete geçeceklerdir. 0 ila 18 yaş arasındaki her bireyin gelişimine hizmet eden Montessori yöntemi dünyanın pek çok ülkesindeki eğitim kurumlarında uygulanmaktadır. Olumlu sonuçlar alındığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanan bu yöntem hayatın her alanında olduğu gibi çocuk odalarının dekorasyonunda da karşılık bulmuştur.

 montessori2

Montessori Mobilyaların Özellikleri Nelerdir?

Montessori dekorasyon bir çocuğun odasında bulunması gereken yatak, dolap, raf, masa ve sandalye gibi tüm mobilyaları içerir. Montessori yatak odası takımları olarak da bilinen bu mobilyaların en çarpıcı özellikleri çocuklara geniş bir alan açarak onların bağımsız hissetmelerini sağlamaktır. Bu nedenleMontessori mobilyalarasla kalabalık gözükmez ve her biri çocuğun kullanabileceği biçime ve tasarıma sahiptir.

Çocukların düzensizliği ve çok eşyanın bir arada olmasını sevmediğini ve bundan olumsuz şekilde etkilendiğini bilimsel araştırmalarla kanıtlamış olan Maria Montessori’nin görüşlerinden hareketle geliştirilen Montessori mobilyalar sade ve kullanışlıdır. Çocuğun gereksinim duyduğu mobilyalar dışında gereksiz ayrıntılara bu stilde rastlanmaz. Çocukların kendi seçimlerini yaparak bu seçimler doğrultusunda harekete geçmeleri için Montessori yataklar yere yakın olur. Burada amaç çocuğun rahatça yatağına girip çıkabilmesine olanak tanımaktır. Bu dekorasyonda kullanılan masa ve sandalyeler de çocuğun yardım almadan kullanabileceği biçimde tasarlanır. Ayrıca dolaplar ve raflar çocukların uzanabileceği biçimde dizayn edilir.

Montessori mobilyaların tasarımları da tamamen çocukların seveceği figürlerden oluşur. Bunların başında araba ve ev şeklinde Montessori yataklar gelir. Çocukların odası Montessori mobilyalar sayesinde tümüyle bir oyun ve öğrenme alanı haline getirilebilir. Bu doğrultuda Evgör mobilyanın Montessori yatak odası takımlarına göz atabilir, çocuğunuz için en ideal dekorasyonu bu mobilyalarla yapabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.