sadsad x
asdasd

Sadeliği Sevenlere: Sade ve Şık Salon Dekorasyonları

EKLENME TARİHİ: 06 Nisan 2022

Mekân dekorasyonu, insanların ihtiyaçlarına cevap verirken ruh halini fazlasıyla etkileyen unsurların başında gelir. Yaşam alanlarındaki dekorasyonun temelini de mobilyalar ve aksesuarlar oluşturur. Son yıllarda trend olan dekorasyon tarzı ise minimalist anlayışa yani, sadeliğe dayanıyor. Mobilya ve aksesuarların sadece ihtiyaca yönelik kullanımı ve mekanlarımızda az eşyanın yer alması artık oldukça popüler. Özellikle günün yorgunluğunu atmamızı sağlayan ve konuklarımızı ağıladığımız yerler olan salonların minimal bir dekorasyona sahip olması sadeliği sevenlerin favorisi. Bunun için ise bazı püf noktaları bilmek gerekiyor.

>> Salon Takımları

 sade dekorasyon

Minimalist Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Sade bir yaşam alanı yaratmak ve dekorasyonda az eşya kullanmak minimalist yaşam alanlarına imza atmanın ana ilkesidir. Bu anlayışı benimseyenler ihtiyaçlara cevap veren az sayıda eşya ile mutlu olmayı amaçlıyorlar. Sadeliği ve şıklığı yakalamak evin bazı mekanları için daha kolay olsa da spesifik olarak salonlarda oldukça zor. Çünkü salonlar her gün kullanıma açık ve birçok gereksinimin giderildiği mekanlar. Sade yani, az eşya bulunan bir salon bazı lükslerden feragat etmemizi gerektirebilir. Örneğin kalabalık aileler ve sıklıkla fazla sayıda misafir ağırlayanlar salonlarına minimal bir dekorasyon yapma fikrini benimsemekte zorlanıyorlar.

Aslında sadeliğin estetiğini salonlarınıza taşımak sanıldığı kadar da zor değil. Minimalist bir salon dekorasyonu yapmanın olmazsa olmazı gereksiz mobilyalardan ve aksesuarlardan kurtulmak. Sadece gerektiği kadar mobilya ve aksesuar sade bir salon isteyenler için yeterli. Gereksiz detaylardan uzaklaşarak yalnızca sürekli kullanılan eşyaların salonlarınızda yer alması meselenin anahtarı oluyor. İşlevselliği ile ön plana çıkan bir salonda doğrudan işinize yaramayan ve dekor olarak kullanılan mobilyalar ile aksesuarlara yer yok. Az obje ve bol geniş alan bu anlayışın vazgeçilmezleri. Ayrıca minimalist dekorasyonda eşyaların renk, desen ve model olarak da ağır ve yorucu olmaması hedefleniyor. Sade renkler ile desensiz ve işlemesiz modellerin tercih edildiği bu dekorasyon tipi insanları şehir hayatının karmaşasından uzaklaştırmak ve dingin bir salona kavuşturmak için ideal.  

 sade salon dekorasyonu

Sade ve Şık Bir Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Minimalist salon dekorasyonu yapmak için öncelikli olarak salonunuzda neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir. Salonlar; temelde dinlenmek, televizyon izlemek, konuk ağırlamak, yemek yemek ve tüm aile bireylerinin bir arada olmasını sağlamak işlevlerine sahiptir. Bu işlevleri gidermek için salonlarda televizyonlar ve buna bağlı olarak televizyon üniteleri, koltuk takımları, yemek masaları ve sehpalar bulunur. Fakat bu eşyaların bir kısmı neredeyse hiç kullanılmaz. Örneğin dört kişilik bir ailenin ihtiyacı olan koltuk takımı çok parçadan oluşmak zorunda değildir. Yani salonunuza alacağınız koltuk takımları iki adet büyük koltuk ve iki adet berjer barındırmasa da olur. Bunun yerine ihtiyacınıza tam cevap verecek koltuk takımlarını tercih etmeniz sade bir salon yaratmanızın yolunu açar. Aynı şekilde yemek odası takımları için de daha minimal bir tercih yapabilir, hatta yemek alanlarınızı mutfak ile sınırlayabilirsiniz.

Daha şık ve sade bir salona ulaşmanın bir yolu da salonunuzda boş alan yaratmaktır. Bunun için televizyonlarınızı duvara monte edebilir ve orta sehpalar yerine yan sehpaları kullanabilirsiniz. Ayrıca halı tercihiniz tüm salonun zemini kaplayacak biçimde değil, daha küçük ve tek renk modeller olabilir.

Dekor ve aksesuar kullanımı ise salonlarda sadeliğin yakalanmasını sağlayan diğer unsurlardır. Örnek olarak, büyük avizeler kullanmak yerine salonunuzun bir köşesine lambader yerleştirmek daha şık ve sade bir görünüm elde etmeniz için iyi bir seçimdir.

Sade bir mekân yaratmak için işlevsel olmayan hiçbir dekoru ve mobilya parçasını salonunuzda tutmamaya özen gösterin. Mobilya, perde ve halıları da içerek biçimde az desenli ve uyumlu renkleri olan eşyalar, sade ve şık bir salon dekorasyonu yapmak için ilk tercihiniz olsun.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.