sadsad x
asdasd

Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri

EKLENME TARİHİ: 04 Nisan 2022

Yaşadığımız çağın gereği olarak yaşam alışkanlıkları değişim gösterdi. Bu değişim, geniş ailelerin çekirdek hale gelmesine ve bireysel yaşamanın yaygınlaşmasına neden oldu. Yaşayan birey sayısının azalması yaşam alanlarının da küçülmesi ile sonuçlandı. Çekirdek aileler, çocuksuz olanlar ve yalnız yaşayanların ihtiyaçlarına göre genellikle küçük evleri tercih etmeleri ev dekorasyonlarındaki tasarımları da belirliyor. Küçük evleri dekore etmek ise hayli zorlayıcı olabiliyor. Geniş olmayan evlerin dekore edilmesi en zor bölümleri salonlardır. Salonlar, misafirlerin ağırlandığı, ev sakinlerinin dinlenmelerinin sağlandığı yerler olarak çoğunlukla yemek odaları ile iç içe geçmiş durumdadır. Yani bu alanlarda oturma grupları, tekli koltuklar, yemek masası ve sandalyeleri, televizyonlar ve televizyon üniteleri ile sehpaların varlığı kaçınılmaz. Aynı mekânda birçok ihtiyacımızı gidermemiz için gerekli olan salon eşyalarının, mekânı daraltmadan ve boğucu bir alan yaratmadan küçük bir salona sığdırılmasının ise bazı püf noktaları bulunuyor.

 küçük salon dekorasyon önerileri

Mobilya Seçimi Yaparken Salonunuzu Daraltmamaya Özen Gösterin

Salonların olmazsa olmazları koltuk takımları ve berjerlerdir. Koltuklar, hem birer dinlenme alanı hem de konukların ağırlandığı mekanlar yaratmak için gereklidir. Fakat koltuk takımları ile berjerlerin yanlış seçilmesi mini boyutlara sahip olan salonları daha dar ve boğucu hale getirebilir. Koltuk takımları genellikle iki adet üçlü koltuk ya da birer ikili ve üçlü koltuktan oluşur. Bunların yanında da ya bir ya da iki tane berjer koltuk bulunmaktadır. Bu tam koltuk takımlarının küçük evlere göre olmadığı açıktır. Tam takımlar yerine L koltuk modelleri ve bunların yanına bir tek berjer edinmek küçük salonunuzu hem daraltmayacak hem de ihtiyacınıza cevap verecektir. Ama salonunuzun ölçülerine uygun koltuk seçimi yapmak tek başına yeterli olmaz. Bunun için en küçük koltukları seçmek yerine boyutlarından çok işlevselliğiyle ön plana çıkan mobilyaları tercih etmeniz gerekir. Örneğin yatak olan koltuklar ile eşya koymaya imkân veren kolluklu modeller sizin için ideal olacaktır.

Küçük salonlarınızın dekorasyonunda çok parçalı TV üniteleri kullanmanız uygun değildir. Dolaplı, raflı ve çok detaylı TV üniteleri salonunuzu daraltmaktan başka bir işe yaramaz. Bu nedenle duvara monte televizyon ünitelerini tercih ederek yerden tasarruf edebilir, salonunuza estetik bir dokunuş yapabilirsiniz. Yemek masası ise çok büyük olmamalı ve sandalyeler yerine bank oturaklar dekorasyonda kullanılmalıdır. Ayrıca tüm salon mobilyalarında açık renklerin tercih edilmesinin mekânı daha ferah göstereceği atlanmamalıdır.

 küçük salonlara dekorasyon

İşlevsel Mobilya Parçaları ile Küçük Salonlarınızın Kullanım Alanlarını Genişletin

Koltuk, TV ünitesi ve yemek masası gibi temel salon mobilyalarını belirledikten sonra dekorasyonun yan öğeleri olan aksesuarlar ile küçük salonlarınızı daha ergonomik hale getirebilirsiniz. Örneğin orta sehpalar yerine yan sehpalar kullanarak salonunuzda boş alanlar yaratıp ferahlık sağlamanız mümkündür. Zeminde ise desenli büyük halılar yerine açık renkli dekoratif kilimler kullanmanız salonun boğucu olmasının önüne geçer. Perdeleri ise ağır ve dantelli modellerden değil, stor çeşitlerinden seçin. Duvarlarınıza monte edeceğiniz küçük raflar ise hem estetik bir görünüm yakalamanıza hem de eşyaları depolayabileceğiniz bir alan yaratmanıza olanak sağlayacaktır. Ayrıca duvarların açık renklere boyanmış olması da minik boyutlu salonunuzu daha büyük gösterecek illüzyonu yaratacaktır.


Bir önceki Mutfağınız İçin En Güzel Mutfak Masası Tasarımları başlıklı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.